Amennyiben az e-mail nem jelenik meg hibátlanul, klikkeljen ide a webes verzióért!

ZSOLDOS BENCE HÍRLEVELE

Tisztelettel köszöntöm aktuális Hírlevelemmel

"Az orvos szereti a betegséget..." - mondja az ősi védikus bölcs. A betegség értelmet ad az orvos létének. Ez hatalmat ad neki az emberek felett, tiszteletet, és gazdagságot biztosít számára.

A Reflux okának újabb felfogása
A manapság elfogadott magyarázat szerint a nyelőcső és gyomor között található záróizom gyengesége miatt a savas gyomortartalom nyelőcsőbe visszacsorgása, és annak felmaródása okozza a reflux betegek jellegzetes szegycsont mögötti, égő fájdalmát. Ezen elméletnek több hiányossága van.
A valóban meggyőző nyelőcső-felmaródás (erózió) igen ritka. A tükrözések zömében esetleg jellegtelen helyi vérbőség látható, de az esetek többségében elváltozás nem látható. Ilyenkor a diagnózis a non-erosiv reflux (NERD). A nyelőcső hámborításában érző idegvégződések nincsenek. Kérdés ekkor, hogy mitől van mégis fájdalom?

A reflux széleskörűen elfogadott kezelésére (néhány műtéti megoldástól eltekintve) savkötő gyógyszereket rendelnek. A sztárgyógyszerek csoportjába tartozó protonpumpa-inhibítor (PPI) savkötők gyakorlatilag teljesen megszüntetik a gyomor sósav termelését.
Protonpumpa gátlók nevezetesen: omeprazol (Prilosec), a pantoprazol, a lansoprazol, a rabeprazol, és az esomeprazol
Ha nincs sav, akkor nincs felmaródás. A betegek többsége azonban a megemelt savkötő gyógyszerek szedése ellenére mégis panaszos marad.
A savas visszacsorgás folyamatos mérése (24 órás pH mérés) során a panaszok és a refluxos epizódok között alig van összefüggés.
A 24 órás mérés során tünetmentes emberekben is napi 30-40 alkalommal észlelhető savas visszacsorgás a nyelőcsőbe. Ezek az epizódok a nappali órákban jelentkeznek, éjszaka alig. A fekvő testhelyzet és megváltozott nyomásviszonyok ellenére a visszacsorgásos epizódok éjszaka nemhogy szaporodnának, inkább megritkulnak.

A protonpumpa gátlók mindegyike gyakorlatilag teljesen - leállítja a savtermelést. A gyógyszerek folyamatos váltogatásával próbálják orvosolni a nem szűnő panaszokat.
Ha egy fiatal beteget reflux diagnózisával savkötő szedésére bíztatnak, akkor ezzel elméletileg életfogytig tartó gyógyszerszedésre ítélik, mert bevallottan csak a tüneteket kezelik. A savkötők csak a gyomornedv savasságát csökkentik, de annak nyelőcsőbe visszacsorgását azonban nem akadályozzák meg.

A gyomorsavnak azonban bizonyosan szerepe kell legyen az egészséges emésztésben. Egyébként miért alakult volna ki ez a savasító eljárás az evolúció során?

Az elfogadott magyarázat szerint a nyelőcső és gyomor között található záróizom gyengesége miatt a savas gyomortartalom nyelőcsőbe visszacsorgása, és annak felmaródása okozza a reflux betegek jellegzetes szegycsont mögötti, égő fájdalmát. A sokszor kínzó panaszok mögött az esetek zömében semmi szerepe nincs a gyomorsavnak, ezért a savkötő gyógyszerelés sajnos alkalmatlan annak megoldására.

Egyes magyarázat szerint a reflux betegek egy kóros stressz-válasz következményeit szenvedik. A szimpatikus izgalom erősíti a gyomorszáj záróizom szorítását! Akkor hogyan lehetne a stresszből savas visszacsorgás, reflux? A jelek szerint nem maga a záró gyűrű a fő bajforrás. Mint minden záróizomnak, időnként ennek is engednie kell A szimpatikus izgalom miatt ritkábban és kevésbé lazul el. A probléma ott van, hogy a paraszimpatikus idegi hatás hiánya miatt a gyomor kiürülése lelassul, így a mégis óhatatlanul bekövetkező ellazulások idején a nagyobb mennyiségű visszamaradt gyomortartalom sokkal könnyebben, nagy nyomással áradhat vissza a nyelőcsőbe. A nyugalom hiánya vagyis a paraszimpatikus gyengeség bénítja a nyelőcső működését, ezért a visszacsorgott sav jóval tovább időzik a nyelőcsőben, mire annak izomzata visszaáramoltatja az irritáló anyagot a gyomorba.
http://neuroterapia.hu/index.php/component/k2/item/113-sc-home

Magyarázat

  • A paraszimpatikus idegrendszer feladata a szervezet nyugalmi helyzetének visszaállítása, a regenerálás. Hatására dolgozni kezdenek a belső szervek, megindul az emésztés,
  • A szimpatikus idegrendszer a szervezetet felkészíti a stresszhelyzetekre. Hatásait a célszervekre az adrenalin és egy vele rokon vegyület, a noradrenalin közvetíti.

A fenti kórélettan alapján kijelenthető, hogy nem a gyomorsav a fő ellenség, hanem a krónikus pszichés stresszre adott káros vegetatív válasz.
Kérdés most már az, hogy mi tudja helyreállítani a vegetatív egyensúlyt? A válasz:

A biofeedback mérése és gyakorlása.
Olyan betegségek kezelhetők az alább ismertetett mérési eljárás gyakorlásával, amelyeknek a háttérben a tartós stresszre adott káros válasz húzódik meg. Ezek között van a Reflux is.
Módszere: otthon is használható, egyszerű kézi-készülék, amely a kereskedelmi forgalomban kapható

Működése: készülékre helyezzük két ujjunkat, ami méri a két ujj közötti elektromos vezetőképesség – ellenállást (ábra), Ez jelzi a szimpatikus idegi változást. . Egy fülhallgató tartozik hozzá, amely folyamatosan változó tónusú hangot továbbít. A hallott hangot egy közepes hangmagasságra kell beállítani. Ezek után ehhez viszonyítjuk a változásokat. A relaxációt, a stressz-szint csökkenését a hang fokozatos mélyülése, esetleg elhallgatása jelzi vissza. Egy feszült állapot, egy rossz, ideges hátterű gondolat azonnal megmutatkozik, mert a készülék jelző hangja élesen felsivít.
A kezdeti időszakban naponta reggel-este tanácsos 5-10 perces gyakorlás, amelyet a későbbiekben ritkítani és elhagyni lehet, hiszen a létrehozott relaxált állapot a tanulást követően a készülék használata nélkül is könnyedén létrehozható.
Előnye a kifejezett megbízhatóság, egyszerű használat, és a megfizethető ár.

• A bőr hőmérsékletének mérése, és az említett két ujjas vizsgálatban a két ujj pontja között az elektromos vezetőképesség változása tehát egyaránt alkalmas a vegetatív idegrendszer állapotának követésére, és a nyugodt, relaxált állapot kialakítására.

A GSR-2 készülék orvostechnikai eszköz 27 700 Ft
http://www.biofeedback.hu/relaxacio.html

A készülék segítségével megtanult relaxálás helyreállítja a nyelőcső-gyomor területének normális működését, spontán keletkező mozgékonyságát (motilitását), ami a refluxos epizódok fizikai csökkenését fogja eredményezni. Ettől a nyelőcső savas felmaródásai (ha egyáltalán voltak): gyógyulnak.
A pszichés stressz és fájdalom összefüggéseinek ismeretével válik érthetővé, hogy a refluxos panaszok megszüntetéséhez az esetek egy részében nem elég önmagában a stressz-kezelése. Szükséges a háttérben húzódó romboló érzelmek feltérképezése és kezelése is. Ez kétségtelenül nagyobb munka, mint vakon elfogadni a reflux áldiagnózisát és valamilyen savkötő gyógyszerre bízni a gyógyulást.
http://neuroterapia.hu/index.php/disorder/stress-management/digestive-stress/reflux

ÚJABB TANULMÁNYAIM

Gyomorégés. Reflux 2. rész
Gyomorégés meghatározása, tünetei * Életkor hatása* Reflux tünetek:köhögés/köhécselés Súlyosabb következményei * Reflux okai * reflux hatása a nyelőcsőre * Gyomorégés okai * Reflux vizsgálata * Szelíd gyógymódok * Atkins-diélta * Búzafű hatása * Mélylégzés alkalmazása. * Gyógyszeres kezelés * Protonpumpa gátlók * Savlekötők és hatása a refluxra * Gyomorégést eredményező étkezési szokások * Reflux kezelésére használható étrend kiegészítők: édesgyökér (Glabridin), Gastro-bon rágótabletta, Gaviscon Bővebben...



Mi történt a Facebook-on?

 
Leiratkozás