Áttétes csontrák. Válasz olvasómnak 30. rész.
A kedves olvasó levele
Tisztelt Cím! Édesanyámnál csontrákot diagnosztizáltak. A lumbális csigolya már roncsolódott, az ott lévő daganat ideget nyom, így nem tud felkelni. A másik nagyon érintett a szegycsont, itt is roncsolódás van már. A jobb oldali medencecsontban a gerinc mellett is vannak kisebb áttétek. Ezen kívül a tüdőben. 20 éve melanomája volt, így valószínűsíthető hogy ez adott áttétet valamennyi helyre. A velő mintavétel holnap történik. 2 napja sugárkezelést kap az érintett területre a gerincnél. Segítségüket szeretném kérni az esetleges gyógykezelésével, helyzetének minél nagyobb fokú megkönnyítésének lehetőségével kapcsolatban. Előre is köszönöm! K. Anikó Sárvár
Válasz
Kedves Anikó,
Édesanyja bizony elég nagy bajban van. Sajnos én nem tudok segíteni, mert nem vagyok orvos. A jelenlegi kezelésében nem bízik? A szakirodalom alapján az alábbi tájékoztatást adhatom, íme:
A csontfolyamat súlyosságától függően a csontáttétnek is van külön gyógymódja. A kezelés alapvetően attól függ, hogy az elsődleges daganat milyen szöveti típusba tartozik, illetve mely szervben alakult ki.
Leggyakrabban besugárzás és gondosan kiválasztott kemoterápiás vagy hormonkészítmények, újabban pedig az úgynevezett célzott kezelések kombinációját alkalmazzák. Ha az elsődleges daganatot eltávolították, és csupán egyetlen csontáttét alakult ki, a besugárzással, kemoterápiával vagy mindkettővel kombinált kimetszés elegendő lehet a gyógyuláshoz
A gyógyszerek egy csoportja (biszfoszfonátok) ma a daganatok okozta csontáttétek kezelésének alapelemei. A biszfoszfonátkezelés képes a daganat okozta csontlebomlás sebességét lelassítani. Beépülve a csontba véd a daganat újabb károsító hatásai ellen is. A biszfoszfonátokat intravénás infúzió vagy szájon át szedhető tabletta formájában alkalmazzák Az előforduló mellékhatások között leggyakrabban gyomor és bélpanaszok, fejfájás vagy influenzaszerű tünetek jelentkeznek. Egyes intravénásan alkalmazott készítmények károsíthatják a veseműködést, azonban vannak olyan készítmények, amelyek a többinél kedvezőbbek e mellékhatás terén.
Onkológiai konzultációt érdemes lenne igénybe venni. Ennek elérhetőségét itt találja:
http://igdklinika.hu/onkologiai-konzultacio/
A konzultációt prof. dr. Láng István tartja Ezeknek a konzultációknak a témái a következők:
Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kaphat választ az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum onkológiai konzultációján, ahol prof. dr. Láng István, az egyik legnagyobb hazai onkológiai centrum főorvosa nézi át a leleteit és válaszolja meg kérdéseit.
Az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum onkológiai konzultációjának fő célja, hogy külső, minden szempontból megalapozott szakvéleménnyel segítse az Ön kezelését, azt követően, hogy diagnosztizálásra került a rákbetegség. Ebbe egyaránt beletartozik
Az onkológiai konzultáció ezen kívül azt a célt is szolgálja, hogy
A professzor közel 40 éves klinikai betegellátó gyakorlata garantálja, hogy Ön szakmailag valóban megalapozott véleményt, illetve másodvéleményt kap majd rákbetegségével és a javasolt kezelési módszerekkel kapcsolatban. Ha Ön bármiben bizonytalan, mi útmutatást adunk: megmondjuk, ha a daganat génmutációinak azonosítására (molekuláris diagnosztikai vizsgálatra) van szükség ill. tanácsolni fogjuk kezelőorvosának, ha Önnek bármilyen, további kivizsgálásra lenne szüksége.
Az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum vállalja, hogy a molekuláris diagnosztikai vizsgálatot a minta beérkezését követő 4-6 munkanapon belül elvégzi és kiértékeli, tehát az Ön várakozási ideje ez esetben minimális.
Sugár terápia csontrák esetén
Itt ismertetem két csontrákos beteg levél váltását
Egy internetes olvasó ezt írta:
Erre egy másik beteg az alábbiakat válaszolta:
Kedves Anikó, azt javaslom, hogy írjon erre az email címre, hátha tud segíteni.
Műtéti megoldás
A leginkább radikális alsó végtagi műtétekre a medencei elhelyezkedésű daganatok esetében kerülhet sor. Ha a daganat másképp nem metszhető ki, magának a medencecsontnak egy darabját kell eltávolítani; a műtét neve hemipelvectomia. Amennyiben lehetséges, ezt a csípőízületek és a csatlakozó végtagok megtartásával végzik (belső hemipelvectomia), de olykor elkerülhetetlen az egyik oldali csípőízület eltávolítása, ami a teljes láb elvesztését vonja maga után
Egy másik konzultációs lehetőség
Ahhoz, hogy az Ön egyéni adottságaihoz, daganat típusához legoptimálisabb kezelési megoldást javasolhassuk és a daganatos betegsége kapcsán személyre szabott és egyedülálló komplex támogatást tudjunk biztosítani (navigációs szolgáltatások, 24 órás orvosi segélyvonal, lelki/pszichológiai támogatás, életvezetési tanácsok stb) szükséges, hogy az ONKOMPLEXTM konzultáció keretein belül megismerjük az Ön jelenlegi állapotát, a korábban végzett vizsgálatok eredményeit és mindezek alapján Szakértőinkkel közösen kialakíthassuk valamint részletesen egyeztessük Önnel/hozzátartozójával a gyors és komplex kivizsgálás/kezelési javaslat menetét és az Ön speciális támogatását
Bejelentkezés Telefonon: (1) 999-0494
Részletek itt olvashatók: http://onkomplex.hu/kapcsolat
Prof. Dr. Pápai Zsuzsanna med. habil, PhD., címzetes egyetemi tanár
Érdemes lenne a professzor asszonyhoz bejelentkezni. Vélhetően a vele való konzultáció megfizethetőbb, mint a Láng professzor ahol a konzultáció 30 eFt
A csontrákról írt dolgozatomat itt olvashatja : http://www.nelegybeteg.hu/tanulmany-csontrak.php
Egyébként szíves tájékoztatására közlöm, hogy nincs és nem is lesz web áruházam, nem árulok semmit, nem üzletelek csak egy magam, írom a dolgozataimat a hazai és nemzetközi szakirodalom felhasználásával. Ily módon szeretnék segítséget nyújtani a bajukban hozzám fordult embertársaimnak.
Ezt az összeállítást is ennek szelemében készítettem, abban a reményben, hogy talán valamiféle kis segítséget nyújtottam a tájékoztatás révén.
Kívánok fájdalom mentes napokat az Anyukának és csak azt tudom ajánlani, hogy elismert onkológiai szakorvos tanácsát kérje ki, aki a továbbiakban felülvizsgálja az eddigi kezelést és kijelölheti a terápia további irányát.
Szívélyes üdvözlettel
Zsoldos Bence