Sok vagy kevés gyomorsav okoz refluxot?
Válasz Olvasómnak 43. rész
Kedves Olvasó ezt írja
Üdvözlöm! Nemrég írtam Önnek, szájüregi-nyelv égéssel kapcsolatban. Ön véleménye szerint gyógyszer allergia okozta valószínű. Azóta egyértelművé vált, hogy refluxom lett és az okozza a tüneteket.
Az antibiotikum szedése alatt kezdődött majd szedés abbahagyása után nem múlt el, sőt fokozódott, szinte folyamatosan van enyhe maró érzés a nyálkahártyákon, orrüregben is meg gyakran belobban mellé a gyomorégés is.
Fromilid unot szedtem lassan 2 hónapja.
Kérdésem az lenne, hogy antibiotikum hogy okoz refluxot, gyomorégést? Illetve ha antibiotikum váltotta ki, elmúlhat-e magától illetve visszarendeződhet-e a savtermelés? Vagy muszáj lenne szedni valami savcsökkentőt átmenetileg? De attól félek, utána még több savam lesz, ha abbahagyom a szedését.
Válasz
A Fromilid gyógyszer hatását a szervezetet megfertőző baktériumok szaporodásának gátlásával fejti ki.
Hatása
Ne szedje a Fromilidet: - ha allergiás a hatóanyagra Az allergiás reakció: nehézlégzés, az arc, a száj és a torok megduzzadása. a nyelv- és a fogelszíneződése
http://www.hazipatika.com/gyogyszerkereso/termek/fromilid_uno_500_mg_retard_filmtabletta/13521
Levelében közöltekkel kapcsolatos észrevételeim
Emlékeztetőül néhány szakirodalmi megállapítás a Reflux betegségről
Bármilyen mennyiségű is a sav, problémát okoz a nyelőcsőben. Ez azért van, mert a nyelőcső érzékeny nyálkahártyája nem véd a sav ellen úgy, mint a gyomoré. Nem szükséges túl sok gyomorsav ahhoz, hogy gyomorégést okozzon.
A tünetek enyhülése nem jelenti azt, hogy a probléma mögöttes okát is megcéloztuk. A nyugati orvoslás gyakran a tünetek elnyomására koncentrál, anélkül, hogy figyelmet szentelne annak a kérdésnek, hogy mi okozta a tüneteket eredetileg. Ezért kezelik a gyomorégést és a GERD-et savlekötő gyógyszerekkel, amikor a problémát rendszerint az elégtelen mennyiségű gyomorsav okozza!
Gyomorsav pótlás
http://filantropikum.com/igy-fokozzunk-a-gyomorsavtermelesunket/
A pepszin és a betain az emberi szervezetben is termelődő, természetes vegyület. A pepszin fehérjetermészetű emésztőenzim, amely a tápcsatornából nem szívódik fel, így a szervezetre általános hatást nem fejt ki. A betain-hidroklorid felszívódik a tápcsatornából.
A készítmény hatóanyagai:: 25 mg pepszin-por és 820 mg betain-hidroklorid 1g granulált porkeverékben.
Reflux tünetei
http://joemesztes.hu/reflux.html?gclid=CPDngZS_tsoCFQw6GwodwxMNz
A reflux diéta lényege
Mi okozhat refluxot?
A savcsökkentés káros hatása.
A savasság csökkentése lazítja a nyelőcső szfinkterét. A patkóbél szfinktere viszont csak kellő savasság esetén nyílik meg. Ha nincs elég sav, akkor a fehérje bontó pepszin nem működik és erjedni kezd a gyomorban lévő étel, ami gázfejlődéssel jár, ez pedig nagyobb nyomást eredményez a gyomorra (has űri nyomás) és a szfinkter nem biztos, hogy ennek ellen tud állni. A finomított szénhidrátok lebontásából ugyanis sok H2 gáz szabadul fel, ami megnöveli a vékonybélben a nyomást és így a gyomor és a patkóbél találkozásánál lévő szfinkter megnyílhat A béltartalom és a gáz visszanyomódik a gyomorba. Elég nagy nyomás esetén a nyelőcső szfinktere is megnyílik.
A gyomorsav szint az életkor előre haladásával általában csökken. (1. ábra).
1. ábra. Átlagos gyomorsav kiválasztás a másodiktól a nyolcadik évtizedig
A Gastroenterology c. folyóiratban nemrég megjelent cikkben a szerző
megjegyzi:
"A gastro-oesophagealis
(gyomor-nyelőcső) reflux betegséget erős savlekötőkkel kezelni nem
szabad!
Gyomorsav lekötők Protonpumpa gátlók (PPI)
A protonpumpa gátló gyógyszerek a gyomorsav termelését képesek majdnem teljesen leállítani, ezáltal előszeretettel alkalmazzák olyan állapotok kezelésére, amelyben túlzott mennyiségű gyomorsav termelődik. Ilyen betegség pl. a reflux. Sajnos azonban a PPI gyógyszerek mellékhatásai nem elhanyagolhatóak. A protonpumpa gátló gyógyszereket egy évnél hosszabb ideig alkalmazó betegek esetében
44%-kal nő a medencetörés gyakorisága.
47%-kal, a gerinctörés előfordulási gyakorisága az pedig
25%-kal nőtt alkartörés gyakorisága.
A protonpumpa gátló gyógyszerek csökkentik az antibiotikumok hatékonyságát, ezért a férfiaknál 42%-kal gyakrabban fordult elő újbóli fertőzés a betegséget követő 3 hónapban, mint azoknál, akik nem szedtek protonpumpa gátló gyógyszert
PPI gyógyszerek: Omeprazol (Prilosec), Pantoprazol, Lansoprazol, a Rabeprazol, és az Esomeprazol Dr Tihanyi l.: protonpumpa gátló gyógyszerek
Ha valaki a refluxra savcsökkentőt szed, akkor lecsökken a gyomor savassága és emiatt a nyelőcsőbe visszaáramló gyomortartalom a savcsökkentő miatt kevésbé fogja irritálni a nyelőcső alsó szakaszát, amit a beteg kedvezőnek ítél. Ennek azonban az lesz a következménye, hogy ellazul a nyelőcső záró izomzata (szfinktere), ami utat nyit a nyelőcsőben a gyomortartalom felfelé áramlásának, vagyis a refluxnak.
Az alacsony gyomorsav szint következménye
204 refluxos baba vizsgálata azt mutatta, hogy a tej elhagyása után a refluxuk rendeződött
Nielsen RG, Bindslev-Jensen C, Kruse Andersen S.: Severe reflux disease and cow milk hypersensitivity in infants and children J Pediatr Gastroenterol Nutr, 2004, 39(4):383-91
Az ún. prokinetikus gyógyszerek ( ilyen a Motilium, a Cerucal stb) segítik a gyomor ürülését, megakadályozzák a savas tartalom nyelőcső felé történő áramlását Kiválóak a refluxbetegség kiegészítő kezelésében. Azonban a gyomor tartalom egy időben a béltartalom fokozott mozgása is bekövetkezhet, ami hasmenést, ritkán hasi görcsöt eredményez. Emiatt ezen szerek szedése csak annak javasolt, akinél nem okoz hasmenést. (dr Wacha Judit)
Why Stomach Acid is Good For You (Miért jó a gyomorsav?) c. könyvében Dr. Wright elmagyarázza:
"Amikor alaposan megvizsgáljuk azokat a negyvenen túli embereket, aki gyomorégéstől és puffadástól szenvednek, akkor kiderül, hogy több mint 90%-nál elégtelen gyomorsav termelést találunk."
Dr. Wright 25 éven át végzett vizsgálatai során nagyon kevés olyan embert talált, akiknek túlzott a gyomorsav termelése.
A refluxos köhögés kialakulása
A reflux idejében felismerve, szakszerű kezelés mellett nemcsak a légúti szövődményeket előzhetjük meg, de a betegség súlyosbodásával fokozódó nyelőcső daganat kockázata is jó eséllyel csökkenthető. Prima Medica Egészségközpont
Étrend változtatása
Ne fogyassza az alább felsorolt élelmiszereket
Előnyös a fehérjében
(húsokban) gazdag étrend
Étrendünk
legyen fehérjében gazdag.
A bőséges fehérjebevitel növelheti a nyelőcső alsó záróizmának
tónusát
Reflux műtéti megoldása
Az új módszer neve EsophyX TIF (Transoral Incisionless Fundoplication), ami egy endoszkópos beavatkozás és segítségével metszés nélkül kezelhető a záróizom diszfunkció. Az endoszkópos technika segítségével a műtét szájon keresztül zajlik, így nincs szükség metszésre. Az eljárás előnyei, hogy a záróizom működését ugyanolyan hatékonyan helyreállítja, mint a laparoszkópos technika, viszont a metszések hiányában kevésbé fájdalmas, rövidebb a lábadozási időszak és nincs látható heg.
http://www.endogastricsolutions.com/tif-procedure/tif-vs-antireflux-surgery/
http://www.mrns.hu/hirek/endoszkopos-technikaval-kezeltek-refluxos-betegeket
http://www.ucirvinehealth.org/medical-services/esophageal-disease/gerd/tif-esophyx-gerd-treatment/
TIF is a surgical procedure performed with the innovative EsophyX device through the mouth which reconstructs the barrier between the stomach and esophagus to prevent stomach fluids from refluxing up into esophagus. TIF is completely incisionless, so it has less risk, reduced recovery time, and no visible scar.
What Happens During TIF? The TIF procedure is performed safely, quickly, and comfortably with no incisions and with minimal downtime. While under anesthesia, the flexible EsophyX device will be gently lowered through the mouth into the stomach under the visualization of an endoscope video placed down the shaft of the device. Once inside the stomach, the surgeon will manipulate the device to create a tight sealing valve and hold it in place with suture-like fasteners.
TIF has been proven safe in use in thousands of procedures worldwide. The TIF procedure is expected to be safer than traditional surgery, which often involves incisions in the skin for access to the organs and cutting around the organs to free the desired area for suturing. With TIF, there are no incisions inside on the organs or outside on the skin.
http://www.yourcommunityhospital.com/TIF.cfm#