Irritábilis bélszindróma (IBS)  Válasz  Olvasómnak 25



Üzenet: Tisztelt Zsoldos úr! Orvosi leletekkel nem tudom bizonyítani, csak tapasztalat alapján gondolom, hogy irritábilis bél szindrómában szenvedek. Kerestem az archívumban, de nem találtam róla cikkeket. Elkerülte a figyelmemet vagy nem foglalkoznak témával? Szívesen olvasnék róla. Üdvözlettel. B Anita


Válasz

IBS előfordulása

Magyarországon gyakorlatilag népbetegségnek tekinthető az irritábilis bél szindróma, az IBS. A lakosság mintegy 15-20%-a, azaz 1,5-2 millió ember szenved a tünet-együttesétől. Leggyakrabban fiatal felnőtt korban kezdődik, de gyakori már serdülőkorban is, és előfordulása nem ritka idősebb korban sem.

A betegséget civilizációs kórképnek tartják: A nyugati civilizációkban gyakoribb, de például az afrikai őslakos fekete népcsoportoknál nemigen diagnosztizálták. Az IBS-betegeknek csupán egynegyede fordul orvoshoz a panaszaival, a többiek látott vagy tanult módszerekkel kísérlik meg uralni panaszaikat. Az IBS-el orvoshoz forduló betegek

75-85%-a nő. Minél súlyosabbak a tünetek, annál magasabb a nők aránya.

https://irritabilis-bel-szindroma.hu/ibs?gclid=CNqyvaD-tcYCFQrItAodyVgDuQ


IBS tünetek
Felmerül az IBS gyanúja az alábbi tünetek esetén:

A hasi fájdalom inkább az alhasban jelentkezik, éjszaka nem lép fel, intenzív fájdalom csak ritkán jelentkezik; mértéke hullámzó, általában délutánonként gyakoribb, és kifejezettebb menstruáció idején is. A hasi fájdalmat étkezés és stresszhelyzet fokozza, a flatus távozása és a székelés mérsékli.

A puffadásérzés némely betegnél járhat látható haskörfogat-növekedéssel, de többnyire viszcerális hiperszenzitivitás, alacsony fájdalomküszöb miatt alakul ki ez az érzés, hisz fokozott gáztermelődés csak ritkán mutatható ki. Az IBS gyakorta társul diszpepsziával, a felső tápcsatorna nem organikus betegségével


IBS diagnózis

Ha IBS gyanú felmerül, akkor az alábbi szimptómák közül legalább két tünetnek meg kell lennie:


A legtöbb esetben az enyhe tüneteket eredményesen lehet visszaszorítani azzal, hogy megfelelően kezeli a stresszt, és módosít étrendjén, életvitelén. Ha a tünetek mérsékelten súlyosak vagy súlyosak, akkor többre van szükség, mint az életviteli változásokra.

Nem létezik speciális teszt az IBS diagnosztizálására, mivel az nem okoz semmilyen kimutatható eltérést az emésztő rendszerben. Ha Önnek IBS-es tünetei vannak, az orvosa nem feltétlenül kell, hogy vértesztet végezzen a diagnózis felállításához. Néhány esetben azonban szükség lehet laborvizsgálatra annak érdekében, hogy a hasonló tünetekkel járó súlyosabb betegségeket mint a fertőzés, vagy coliakia - ki lehessen zárni. Az IBS diagnózisa általában fizikai vizsgálat után, illetve a tipikus tünetek egyezése esetén kerül felállításra.


Az IBS lehetséges okai

Az irritábilis bél szindróma oka nem ismert. A tünetek kialakulásában a bél fokozott érzékenysége (irritabilitás), az összerendezett bélmozgás zavara és a fokozott fájdalomérzés játszik szerepet. A betegséget külső hatások is befolyásolhatják: gyanítható, hogy az állandó stressz, a lelki problémák, a helytelen étkezési szokások, a dohányzás, a drog és az alkohol lényegesen felerősítik az IBS kialakulásának lehetőségét, amihez az öröklött és szerzett tényezők, a családi modell is hozzájárulhatnak


Az IBS kezelése

Az IBS kezelése komplex folyamat, melynek során nem csak a tünetek okának feltárásával, kezelésével kell foglalkozni, hanem a kiváltó okok csökkentése, megszüntetése és a lelki támogatás is igen komoly feladat. A kezelésben szerepet játszhat a pszichoterápia, az életmódbeli, táplálkozási tanácsok és különféle gyógyszerek, amelyek a tünetek intenzitását csökkentik. Bár az IBS tünetei nagyon zavaróak, az állapot mégsem jelent komoly fenyegetést az egészségére. Nem növeli súlyos betegségek, például rák, vagy más bélrendszeri problémák kialakulásának esélyét. Az IBS kiszámíthatatlan. Előfordulhat, hogy Ön hónapokig tünetmentes, aztán a problémák hirtelen újra jelentkeznek, és akár hónapokig is fennállnak. Az IBS fájdalmas és fárasztó lehet, és negatív hatást gyakorolhat az életminőségére. Mégis, megfelelő kezeléssel Ön teljes és aktív életet élhet

https://irritabilis-bel-szindroma.hu/ibs?gclid=CNqyvaD-tcYCFQrItAodyVgDuQ


Az IBS szelíd kezelése


Gyógyszeres kezelés

Antidepresszáns

Az IBS gyógyszeres kezelésében van egy tudományosan nem elfogadott, de jól működő kezelési irányzat. Az emésztőszervi panaszokra jól hatnak az antidepresszáns gyógyszerek. Ezeket depresszió, és néhány további mentális probléma kezelésére tervezték, és a pszichiáter rendelheti.

A gyógyszereket hivatalosan nem lehet irritábilis bélbetegség kezelésére használni. A gyakorlatban azonban hatásosnak bizonyulnak, ezért egyre több gasztroenterológus támogatja nem hivatalos (off label) rendelésüket. A hangulatjavítók számos brutális mellékhatása nem elhanyagolható probléma, de van itt egy még fontosabb kérdés. Miért hat annyira jól egy emésztőszervi betegségre az agyműködést megbolygató Prozac gyógyszer?  A válasz egyszerű: mert az irritábilis bélbetegség a fejben dől el, és a megoldását is agyban kell keresni.


Az IBS gyógykezelése tünetenként

Ha fájdalom, hasfeszülés: étkezési korpa, metilcellulóz, simaizom-lazító gyógyszerek (Dicetel, Meteospasmyl)

Ha székrekedés dominál: prokineticumok, laxativumok (lactulose, Mg-tartalmú készítmények)

Ha hasmenés dominál: probiotikumok, opiát antagonisták (loperamide), bizmutum subnitricum (Bolus adstringens, mag. por)

Ha pszichés tünetek dominálnak: pszichoterápia, anxiolyticum, antidepressans, sedativum

dr. Székely György Az irritábilis bél szindróma korunkban
http://ibs-kisokos.hu/kisokos/az-ibs-kezelese.htm


Általános javaslatok:

Életviteli és étkezési tanácsok segíthetik a betegeket. Fontos a rendszeres és nyugodt étkezés. A puffasztó és zsíros ételek, a dohányzás, a mesterséges édesítőszerek mellőzése, a koffein, a hüvelyesek és az alkohol túlzott fogyasztásának kerülése javasolt. Az oldhatatlan rostok (lignin, cellulóz) lágyabbá teszik a székletet, fokozzák a colontranzitot és így hatásosak obstipáció esetén. A víz oldékony rostok (pektin, növényi mézga) a székletet viszkózusabbá teszik, így lassítják annak továbbhaladását, és segítenek a hasmenés kezelésében. 

Pozitív lehet a relaxációs és stresszoldó technikák elsajátítása,


Megeshet, hogy a betegek több alternatív gyógymódot is kipróbáltak már, de a vény nélkül is kapható készítményekről megfeledkeztek. Hatásos a közelmúltban hazánkban is forgalomba került mebeverin-klorid. Angliában ez a leggyakrabban alkalmazott készítmény, amelyre 2005-ben közel 10 millió fontot költöttek. Számos tanulmány igazolja fájdalomcsillapító, görcsoldó, puffadást mérséklő és székletkonzisztenciát is befolyásoló, a panaszokat általában véve is csökkentő hatását.

A normál bélmotilitást nem befolyásolva oldja a görcsöket. Hatása nem a vegetatív idegrendszer közvetítésével érvényesül, így antikolinerg mellékhatása (vizeletretenció, látászavarok, szájszárazság stb.) nincs, azaz adható prosztatahipertrófia és glaukóma esetén is.

A bélmotilitást normalizáló hatásának köszönhetően a mebeverin mind a hasmenéses, mind a székrekedéses tünetekkel jellemzett IBS kezelésében javasolható. A retard formának köszönhetően elegendő naponta kétszer adni.

Dr. Taller András ,Uzsoki Utcai Kórház, II. Belgyógyászat

http://www.medicalonline.hu/gyogyitas/cikk/irritabilis_bel_szindroma__diagnozis_es_kezeles


Étkezési szokások váltása

Az étkezési szokások megváltoztatása fontos szerepet játszik az IBS tüneteinek kontrollálásában. Persze nem létezik egy fix, mindenki számára működő diéta. Az Önnek legmegfelelőbb diéta az Ön tüneteitől és a különböző ételekre adott reakciójától függ.
Hasznos lehet naplót vezetni az elfogyasztott ételekről és a tünetekre gyakorolt hatásukról. Így elkerülhetők azok az ételek, amik a tünetek rosszabbodását idézik elő. Fontos azonban tudni, hogy nem kell ezeket az ételeket egy életen át elkerülni


Élelmiszerek, melyeknek a fogyasztása nem ajánlott:



Fogyasztásra ajánlott ételek:

Zöldségek, gyümölcsök közül az alábbiak

burgonya, sárgarépa, brokkoli, paprika, paradicsom, uborka, fejes saláta, tök, patisszon, cukkíni, padlizsán, cékla, gomba, retek, zöldborsó, zöldbab, zeller, alma, körte, birsalma, őszibarack, narancs, grapefruit, meggy, kajszibarack, ananász, mandarin, málna, eper, ribizli, kivi, szőlő.

Gabonafélék közül

teljes kiőrlésű búzaliszt, barnarizs, félbarna ill. korpás kenyerek, natúr gabonapelyhek, durumtészták, zabkorpa, búzacsíra.

Tej, tejtermékek közül

probiotikus joghurt, kefir, sovány- ill. félzsíros sajtok és tehéntúró, zsírszegény tejföl, tojás.

Húsok, húskészítmények, halak közül

sovány húsok (csirke- és pulykamell, halak, sertéskaraj és comb, borjúcomb, marha bélszín és felsál, vadhúsok), sovány felvágottak (pulykamell-, csirkemell-, selyem-, aszpikos-, gépsonka, csemege karaj).

Fontos figyelmeztetés: A diéta megkezdése előtt minden esetben kérje ki háziorvosa vagy belgyógyásza szakvéleményét a diéta elkezdésének szükségességéről, lehetséges hatásairól és kockázatairól.

http://ibs-kisokos.hu/kisokos/dieta-segit-az-ibs-ben.htm



Vizsgálatok

A betegek életében egyszer célszerű totális colonoscopiát (vastagbéltükrözést) végezni, szervi okok kizárása céljából. A colonoscopia a vastagbélvizsgálatok legmegbízhatóbb vizsgálati módszere. A módszer előnye, hogy igen magas az érzékenysége, a vizsgálat során pedig szövettani mintavételre van lehetőség


Motilitás és tranzit-idő vizsgálatok

E vizsgálat legegyszerűbb változata, amikor a beteg sugárfogó mikrokapszulát (markert) fogyaszt el, és 5 nap múlva natív hasi röntgenfelvételen az orvos megfigyeli a visszamaradt markereket és megállapítja az elhelyezkedésüket. A normál tranzitidő 72 óra, tehát normál tranzit esetén az 5. napon már nincs jelen marker.

Bár e vizsgálatok a beteg számára kellemetlenek, mégis elengedhetetlenek ahhoz, hogy a szakorvos az irritábilis bél szindróma diagnózisát megállapíthassa

dr. Székely György: Az irritábilis bél szindróma korunkban
című tanulmánya alapján

http://ibs-kisokos.hu/kisokos/az-ibs-kivizsgalasanak-menete.htm



További vizsgálatok

További vizsgálatok csak akkor szükségesek, ha Önnek olyan figyelmeztető tünetei is vannak, amelyek egy súlyosabb betegség fennállására is utalhatnak. Ezek a következők:


Lehetséges vizsgálatok:

 

Következmények

Mivel az IBS nem életveszélyes, ezért sokan hajlamosak bagatellizálni. Pedig az IBS-es tünetek gyakran komoly hatást gyakorolnak az egyén mindennapi életére. A fájdalom, a diszkomfort érzet és a kényelmetlenség, ami az IBS-el jár nagyon is valóságos, és komoly pszichológiai hatása lehet.


Feltételezések szerint négyből 3 IBS-es legalább egyszer depressziós lesz, és kettőnél szorongás, feszültség alakul ki.

Javaslat: Keresse fel orvosát, ha idegesnek, vagy lehangoltnak érzi magát. Ezek a tünetek ritkán javulnak maguktól, és akár súlyosbíthatják is az IBS tüneteit


Fizikai aktivitás

A legtöbb embernek a mozgás segít az IBS tüneteinek enyhítésében. Szánjon napi 30 percet testmozgásra, legalább 3-szor hetente. A mozgás legyen elég intenzív, hogy megemelje a pulzus- és légzésszámát.


A stressz csökkentése

A stressz mennyiségének csökkentése szintén segíthet az IBS-es tünetek gyakoriságának és súlyosságának mérséklésében. Néhány módszer a stressz csökkentésére:


Görcsoldók

A görcsoldó gyógyszerek az izmok ellazítása révén fejtik ki hatásukat.
Ebbe a csoportba tartozik pl. a Mebeverin (Duspatalin), amely szelektíven, kizárólag a bélrendszer izomzatára hat, szemben a többi görcsoldó készítménnyel, amelyek a szervezetben egyéb simaizmokra is hatnak, ami nem minden esetben kívánatos hatás (pl. értágító hatás).

A Magyarországon még újnak számító, azonban a világ számos országában már évtizedek óta sikeres készítménynek bizonyuló Duspatalin 2012 májusa óta érhető el a hazai gyógyszertárakban.


Mire jó a Duspatalin?

A Duspatalin kifejezetten az irritábilis bél szindróma tüneteinek kezelésére szolgál.
Komplex megoldást nyújt, függetlenül attól, hogy
- hasi fájdalom és görcsök,
- felfúvódás, szelek,
- hasmenés, székrekedés vagy
- a hasmenés székrekedéssel való váltakozása által okozott tünetek enyhítésére, illetve megszüntetésére van szükség.

Ezen kívül a Duspatalin alkalmazható szervi betegségek következtében kialakuló gastrointestinalis görcsök kezelésére is.


Hogyan hat a Duspatalin?

A test a bélrendszer izmainak ritmikus mozgatásával juttatja át az ételt a tápcsatornán, illetve,  ez a mozgás módosul IBS-es betegeknél. A Duspatalin hatóanyaga (mebeverin) közvetlenül a gyomor-bél rendszer simaizomzatára gyakorol hatást, visszaállítja a bélrendszer egészséges mozgását, vagyis normalizálja a bélműködést, így enyhíti a kellemetlen tüneteket.


Hogyan  lehet, hogy egyszerre hatásos székrekedésre és hasmenésre is?

A molekula az izomműködést úgy módosítja, hogy túlzott működés esetén visszafogja, renyhébb működés esetén serkenti, vagyis mindkét kóros állapotból a normál irányába hat.

A Duspatalin hatékonyságát a tünetek enyhítésében vagy akár megszüntetésében klinikai vizsgálatok bizonyították:


Mennyire biztonságos?

Mivel hatása nem a vegetatív idegrendszer közvetítésével érvényesül, nem okoz szájszárazságot, székrekedést, gyors szívverést stb. 10 éves kor feletti gyermekek is szedhetik, laktózmentes és nem lép kölcsönhatásba más gyógyszerekkel.

A Duspatalin alkalmazása során egyes esetekben mellékhatásként allergiás bőrreakció (kiütés, ödéma), ill. anafilaxiás reakció lépett fel, egyéb mellékhatást nem jelentettek.


Hogyan kell szedni?

A Duspatalinból naponta kétszer (reggel és este) 1-1 kapszulát kell bevenni. Mivel a kapszula késleltetett hatóanyag-leadású, ezért a napi kétszeri szedéssel folyamatosan biztosított a tünetek enyhítése.

Kúraszerű szedés: a Duspatalint a tünet megjelenésével egy időben kell elkezdeni szedni és a kezelést addig kell folytatni, amíg a tünetek meg nem szűnnek.


Hol kapható?

A Duspatalin vény nélkül kapható a gyógyszertárakban.Bár világszerte 7 millió dobozt adnak el belőle évente, Magyarországon viszonylag új készítményről van szó, ezért előfordulhat, hogy olyan patikában keresi, ahol nincs készleten. Ebben az esetben kérje meg patikusát, hogy rendelje meg a nagykereskedőknél mindig van elegendő mennyiség, és rövid időn belül, akár már aznap kiszállítják.



dr Balaicza belgyógyász/természetgyógyász  főorvos tanácsai

Jelentősen korlátozni kell a következő élelmiszerek és fűszerek fogyasztását:


Helyettük a következőket ajánljuk:


Az esti rost dús ételekről is le kell mondani, mert éjszaka ezek javarészt csak erjedési és rothadási folyamatokat indítanak el, s emiatt még az is, ami egyébkánt megfelelő kárt  idéz elő. (erős puffadást, görcsöket, hasmenést)


Kiváló enyhítő hatású eljárásnak számít

kiváló görcsoldó a gyomor-béltraktusban nemcsak a vékonybél, de a vastagbélgörcsét is képes oldani. Elsősorban az epeműködést és az enzimtermelés támogatják.

Glutamin: ez az aminosav különösen hatásos kiegészítő nagy fogyással és legyengüléssel járó felszívódási zavarok és bélgyulladás esetén. Segíti a vékonybél nyálkahártya regenerálódását és csökkenti a kóros áteresztőképességet. Kiváló természetes glutamin források: joghurt, sajtok, tojás, kecsketej. Javasolt napi adag 6-12 g/nap.

 http://ideal.hu/sectionegeszseg/86-elj-egeszsegesen/6872-belerzekenyseg-kivalto-okok-lehetseges-gyogyirek.html


IBS panaszok esetén feltétlenül orvosi iránymutató kezelésre van szükség


Köszönöm, hogy megtisztelt bizalmával, de a problémájának a tisztázására  ebben a tárgykörben is kiváló belgyógyász főorvos/természetgyógyász doktornőt ajánlanám, akivel a problémáját a

meg tudja beszélni, és a kapcsolatos életmódváltásra , elvégzendő vizsgálatokra, esetleg gyógyszeres kezelésre kiváló eligazítást és kezelési segítséget nyújt.

A doktornőről annyit, hogy


A hazain kívül német és olaszországi tapasztalatai és sok éves külföldi munkássága biztosíték a sikeres megoldásra. Kérjen ezért időpontot a személyes konzultációra és hivatkozzon rám (Zsoldos Bence www.nelegybeteg.hu) A Főorvos asszony elérhetőségét itt közlöm:


Rendelési idő (előzetes bejelentkezés alapján)  Dr Balaicza Erika belgyógyász főorvos/természetgyógyász

Cím: 1126 Budapest, 12. kerület, Hertelendy u. 13. (Déli Pályaudvar és a MOM között)

Tel: 20/588-28-1006-1-784-12-06