Ideg károsodás minden szervre kihathat. Ezért is fontos a vizsgálata, kezelése.

Csupán néhány éve ismert, hogy a “neuropátia” néven összefoglalt idegkárosodások nemcsak a beteg mindennapi életét keseríthetik meg, sőt tehetik súlyos esetben elviselhetetlenné, hanem e szövődmény prognózisa is igen rossz, az érintett betegek várható élettartama sokkal rövidebb. A leggyakoribb tünet a végtagok végein, jelentkező zsibbadás, bizsergés, tűszúrás-érzés és fájdalom. E tünetekre jellemző, hogy nyugalomban, ill. éjszaka kifejezettebbek, jelentkezésüket sok esetben érintés (pl. a hálóruha, vagy a takaró érintése) váltja ki. Krónikus idegkárosodás a neuropátia. Érinthet egy ideget (mononeuropátia) vagy többet (polineuropátia)

A legismertebb és legtöbbet vizsgált ok a cukorbetegség, mely a neuropathiák létrejöttének közel egyharmadáért felelős, azonban számos egyéb, általában belgyógyászati betegség következményeként is jelentkezhet

Ha az idegsejtek (neuronok) sérülnek vagy tönkremennek, neuropátia jelentkezik. A sérülés érinthet egy vagy egyfajta ideget, vagy azok kombinációját is. A neuropátia a láb és az alsó végtag izmainak gyengeségével jár; láb deformitások is gyakoriak, ami megnehezíti a járást - gyakran elesnek a betegek. Előrehaladott stádiumban a kéz izmai is érintve lehetnek. öröklött neuropátiának nincs megfelelő kezelése.

Szerzett/másodlagos neuropátia

A test leghosszabb idege, az ülőideg károsodik, ezért az alsó végtagon jelennek meg először a neuropátia tünetei.A perifériás szenzoros idegkárosodás tünetei (zsibbadás, égő érzés, fájdalom, érzéketlenség, stb.) legtöbbször lassan alakulnak ki, előfordulhat, hogy alig lehet észrevenni, esetleg évek telnek el úgy, hogy nem tűnik fel a probléma.

Ilyen betegségben az egész szervezet érintett; ilyen a cukorbetegség (diabétesz,), mely a perifériás neuropátiák leggyakoribb oka. A diabéteszesek felénél alakul ki valamilyen neuropátia (diabéteszes neuropátia), mely számos szövődmény kialakuláshoz vezethet az idő teltével. A láb idegeinek károsodása a rossz keringéssel párosodva, a láb kifekélyesedéséhez, gangréna kialakulásához vezethet.

·         Idiopátiás: amikor ismeretlen eredetű; a neuropátiák 30-40%-a ebbe a kategóriába tartozik. (Másik 30% diabéteszes eredetű).

·         A motoros ideg neuropátia tünetei lehetnek:

·         izomgyengeség.

·         járászavarok, végtagok mozgatásának nehézsége.

·         görcsök

·         izom összehúzódások

·         izomszabályozás elvesztése

·         izomtónus elvesztése

·         ügyesség elvesztése

·         elesés

·         a test egy részét nem tudja mozgatni

Problémát jelentene, ha nagyobb távolságot kellene megtennem, ha használnom kell a karomat, ha fel kell állni vagy fel kell kelni a székből

A perifériás neuropátiát a fájdalom kezelésével lehet enyhíteni. A perifériás idegeknek nagy a regenerációs hajlama, ha a mozgató (motoros) idegek érintettek, akkor az ideg által ellátott izmok meggyengülnek vagy megbénulnak.

Ha az idegek valamilyen akarattól független (autonóm) szervet látnak el (például szív, ér, bél, húgyhólyag, verejtékmirigy, férfi nemi szerv), akkor ezeknek megfelelő tünetek alakulhatnak ki, mint például szapora pulzus, kipirulás, széklet- illetve vizeletürítési nehezítettség, csökkent izzadás, impotencia.

Ha a neuropátia nem cukorbetegség miatt alakult ki, gyakran nem találják meg minden kétséget kizáróan az okot.

Vizsgálata

A vér laborvizsgálata, a képalkotó eljárások (CT, MRI), az idegek ingerületvezetésének vizsgálata (ENG), az izmok ingerületvezetésének vizsgálata (EMG) mellett az érintett idegből történő biopsziára is szükség lehet a neuropátia diagnózisához.

 

A neuropátia kezelése

Az alapbetegség, a kiváltó ok pontos ismerete segíthet a tünetek enyhítésében, mert az alapbetegség gyógyítása, kezelése megoldaná a neuropátiás panaszokat is. Legtöbb esetben azonban a neuropátiák kezelése a tüneti kezelésre korlátozódik. A gyógytorna, sport, az izmok folyamatos erősítése a terápia része.  Az idegek sokszor ugyan regenerálódhatnak, de a folyamat nem mindig megfordítható, általában inkább csak karban tartható. A gyógyszeres kezelés magába foglalhatja fájdalomcsillapítók, rohammegelőző antiepileptikumok, vagy antidepresszánsok adását egyéb terápiás szerek mellett. A kezelés mindig személyre szabott, és a tünetek eredetétől, jellegétől, fennállásuk idejétől stb. függ.

Neurológiai Központ:  +36 30 313-8792

A tünetek egyik nagy csoportját a vegetatív idegrendszer működésének károsodása hozza létre. Szaporábbá válik a szívverés, ami önmagában is kedvezőtlen. Felálláskor egészséges embernél kismértékben emelkedik a vérnyomás, az idegek károsodásának részjelenségeként viszont éppen ellenkezőleg, vérnyomásesés következhet be. Felállás után jelentkező szédülés, bizonytalanság-érzés esetén érdemes gondolni erre – a tünetek egyébként az alacsony vércukor szint tüneteire emlékeztetnek.

https://ugyfelkapu.primamedica.hu/hirek/miert-hasznos-az-eng/emg-vizsgalat-a-neurologiaban

Az emésztőrendszer működése is lelassulhat. Gyomorszájtáji vagy mellkasi égő érzés, savas felböfögés jelentkezhet. Legsúlyosabb esetekben a gyomor működése szinte teljesen leállhat; hányinger, hányás hívhatja fel a figyelmet e szövődmény fennállására. Károsodhat a húgyhólyag működése is, a legsúlyosabb esetekben a beteg egyáltalán nem lesz képes vizelni.

Tünetei:

A neuropátia tünetei változatosak lehetnek, attól függően, hogy az érintett ideg milyen típusú és hol helyezkedik el. A tünetek megjelenhetnek hirtelen (akut neuropátia), vagy csak lassan, idővel (krónikus neuropátia).

 

Az érzőideg neuropátia tünetei lehetnek:

A motoros ideg neuropátia tünetei lehetnek:

 

A vegetatív idegek neuropátiájának a tünetei lehetnek:

 

Tünetek, amelyek ataxiára utalhatnak

Érthetetlen beszéd és írási nehézség is utalhat ataxiára. Az ataxia kifejezés a mozgások összerendezetlenségére, ügyetlenségre utal. Számos állapot, betegség okozhat ilyen problémát, a stroke-tól az alkoholbetegségig, a megjelenési formák pedig egészen változatosak lehetnek:

 

Ataxia

Az ataxia nem betegség, hanem egy tünet – tünet együttes. Az ataxia kifejezés a mozgások összrendezetlenségére, ügyetlenségre utal. Jellemzői:

·         rossz koordináció,

·         bizonytalan járás és megnövekedett elesési hajlam,

·         az összetett mozgáskészséget igénylő feladatok (például evés, írás, vagy gombolkozás), nehezítettsége,

·         a beszéd érthetetlenné válása,

·         gyakori félrenyelés.

Ezek a tünetek kialakulhatnak lassan, fokozatosan, vagy akár hirtelen is. Ha valaki nem tud arról, hogy ataxiával járó betegsége van, mindenképpen forduljon orvoshoz, ha egyensúlyvesztést, gyakori elesést, járási problémákat tapasztal, ha koordinációs nehézségek lépnek fel a kezében, karjában, lábában, ha a beszéde vagy a nyelése válik nehézkessé. Az ataxia okának kiderítéséhez szükség van a részletes kórtörténetre, beleértve a családban előforduló betegségeket is, részletes neurológiai vizsgálatra és további diagnosztikus eljárásokra.

Ezek lehetnek

 

EMG – Elektromiográfia

A vizsgálattal az izmok működéséről kapunk információt, itt elektromos ingerlés nem történik. A vizsgálat lényege, hogy az izomba vékony tűelektródát szúrunk és nyugalomban, valamint az izmok akaratlagos működtetése során nyert választ vezetjük el és ezt elemezzük.

Sajnálatos módon nem mindig könnyű meghatározni a perifériás neuropátia okát. Sőt, ha a neuropátia nem cukorbetegség miatt alakult ki, gyakran nem találják meg minden kétséget kizáróan az okot. A kockázat annál nagyobb, minél régebb óta áll fenn a cukorbetegség, a legnagyobb azok kockázata, akik 40 évesnél idősebbek, több mint 25 éve cukorbetegek és nincs rendesen beállítva a vércukorszintjük.  Nagyobb valószínűséggel alakul ki a perifériás neuropátia, ha Önnek valamilyen immunrendszert érintő betegsége van: autoimmun betegség (pl. reumatoid artritisz), öröklött immunhiány, szerzett immunhiány (pl. HIV fertőzés).

 

EMG vizsgálat leírása

A vizsgálat tűelektródával történik, amelyet a vizsgált izomba szúrva, annak nyugalmi és akaratlagos mozgás közbeni állapotáról kapunk információt. Az eljárás némi kellemetlenséget okozhat a betegnek.

Az EMG az egyik legfontosabb vizsgáló eszköz az alábbi betegségek feltárásában

ÖSSZEFÜGGÉS VAN A LÁBAK ÉS A CSÍPŐ GYENGESÉGE ÉS AZ IZOMBETEGSÉGEK KÖZÖTT

A tünetek kezdetéhez képest általában 2-3 hét elteltével érdemes a vizsgálatot elvégezni.

Az elektromiogramok készítésekor egy kis tűelektródát vezetnek az izomba az izmok és az azokat ellátó idegek közötti aktivitás vizsgálata céljából. Bár némi kellemetlenséggel járhat, ez a diagnosztikai vizsgálat olyan eltérések kimutatására is képes, ami nem észlelhető a fizikális vizsgálat során, például a miotónia esetén.

https://semmelweiskft.hu/orvosaink/prof-dr-molnar-maria-judit

Elektromiográfia vizsgálatról itt olvashat

  https://www.itsinyourmuscles.eu/hu/izombetegs%C3%A9g-diagnosztiz%C3%A1l%C3%A1sa

 

 

Vitaminhiány. Bizonyos vitaminok, például a B1, a B6 és a B12 hiánya növeli a perifériás neuropátia valószínűségét. A vészes vérszegénység, ami a szervezet elégtelen B12-vitamin-felszívó képességének következménye, perifériás neuropátiához vezet.

Ha nem is a leggyakoribb, de az egyik legdrámaibb vírus okozta neuropátia a Guillain-Barré-szindróma. Alulról fölfelé haladó, majd hetekig tartó teljes bénultsággal jár, ezalatt a beteg teljes ápolást igényel. Jó eséllyel tökéletes gyógyulással végződik. Perifériás neuropátiához vezethetnek a veleszületett anyagcsere-betegségek, az idült gyulladás, a vesebetegségek, májbetegségek, daganatos betegségek, az alulműködő pajzsmirigy, továbbá létezik öröklött hajlam is a neuropátia kialakulására.

 

Vizsgálat

Országos Neuropathia Oktató és Szűrő Központ

Semmelweis Egyetem, I. sz. Belgyógyászati Klinika
Cím: 1083 Budapest, Korányi Sándor u. 2/A.
Vezető: Prof. Dr. Kempler Péter
Ellátási terület: Országos
Rendelési időpont: Hétfőtől-péntekig 8:00-14:00
Előjegyzés:
Tel.: H-P 08-14 óráig, (1) 210-0278/51583 mellék

Motion Energy balzsam: https://hu.motion-energy.cc/azifuddgck/bp6zEJt4alT0jXa/?esub=-7EBRQCgQAAHNX8mrvAwM7WzMT

https://adc-land-api.com/azCmrhekpj/DD5gt5DFAv43XN5/?esub=-7EBRQCgQAAHNX8mrvAwM7WzMTXU_wMyzu

Kezelés

Doreta Gyógyszer, mint erős fájdalom csillapító: A Doreta SR retard tabletta két fájdalomcsillapító kombinációja: a tramadol és a paracetamol, amely együtt fejti ki a fájdalomcsillapító hatást.

A szokásos kezdő adag 1 tabletta. Amennyiben szükséges, további adagokat vehet be 6 óránként a kezelőorvos ajánlásának megfelelően.

Ne vegyen be naponta 4-nél több tablettát (ez egyenértékű 300 mg tramadol-hidrokloriddal és 2600 mg paracetamollal).

Az adagolást a fájdalom erőssége és az Ön egyéni fájdalom-érzékenysége szerint kell meghatározni. Általában a legkisebb fájdalomcsillapító adagot kell alkalmazni.

A súlyos májelégtelenségben szenvedő betegek nem alkalmazhatják a Doretát. Amennyiben az Ön esetében az elégtelenség enyhe vagy középsúlyos, lehetséges, hogy kezelőorvosa az adagolási időközök növelését fogja elrendelni.

A tablettákat a lehető legrövidebb ideig szabad csak szedni. Ha már egy ideje szedi a Doretát, meg kell beszélnie kezelőorvosával, ha abba akarja hagyni, mivel előfordulhat, hogy a szervezete már hozzászokott a gyógyszerhez. Ne hagyja abba hirtelen a gyógyszer szedését, hacsak azt kezelőorvosa nem mondja.

Nagyon gyakori mellékhatások (10-ből több mint 1 beteget érinthet):

Gyakori mellékhatások (10-ből legfeljebb 1 beteget érinthet):

Lábgyengeségre kérdőív és a válaszok értékelése: https://www.itsinyourmuscles.eu/hu/tunetek/izomgyengeseg-a-labban-es-a-csipoben

 

Az izomcsoportok gyengeségét több élethelyzetben is észre lehet venni, például:

Ezen izomcsoportok gyengesége rendellenes járást okozhat, Nem szabad elfelejteni, hogy a proximális izombetegségek ritkák, és számos oka lehet a lábak és a csípő izomgyengeségének. Ha azonban a tünetek alapján felmerül Önben a gyanú, beszéljen erről az orvosával. Segíthet, ha feljegyzi a tapasztalt tüneteket, és végiggondolja, hogy hogyan tudja ezt leginkább megbeszélni orvosával.

·         Válassza ki azokat az izomcsoportokat, amelyekben gyengeséget tapasztal és az nem sérülés következménye

Az ENG vizsgálat (electroneurográfia)

A perifériás idegek vezetési sebességéről, azok állapotáról ad felvilágosítást. Az ingerlő elektróda segítségével elektromos áram hat az idegre, Az ideg ingerlés és regisztráció történhet felületi vagy tűelektródákkal. Normális esetben az idegek vezetési sebessége felső végtagon 50-60 méter/másodperc, alsó végtagon 40-50 m/s, amely függ az ideg típusától, az életkortól és a bőr hőmérsékletétől egyaránt.

·         Az ingerlés eredménye a beidegzett célizom vagy izomcsoportok mozgása, amelyre a felhelyezett regisztráló elektródával az ingerület mérhetővé válik.  A mért ingerületből a műszer kiszámítja a vezetési sebességet. Ebből és az ingerület nagyságából különböző idegkárosodást különböztetünk meg: idegrost pusztulást, idegburok károsodást, teljes idegpusztulást.

·         Az ENG vizsgálattal az ideg funkcionális állapotáról kapunk információt, emiatt az ENG egyik fontos diagnosztikai eszköze a betegségnek.

https://medicoverkorhaz.hu/szakrendelesek/eng-emg-vizsgalat/

·         Az ENG vizsgálat, a felderítendő területtől függően 30-60 percet vesz igénybe.

Olyan neurológus szakorvosokat érdemes felkeresni, akik az izom- és idegműködési zavart okozó betegségekben szenvedő betegeket vizsgálják és kezelik. A neuromuszkuláris betegség tüneteivel jelentkező betegeket a háziorvosuk, vagy elsődleges ellátó orvosuk egy neuromuszkuláris problémákkal foglalkozó szakorvoshoz irányítja, aki elvégzi a pontos diagnózis felállításához szükséges vizsgálatokat.

 

Gyógyszeres kezelés

Benfogamma 300 mg filmtabletta
A készítmény hatóanyaga a benfotiamin.
1 filmtabletta 300 mg benfotiamint tartalmaz.

A benfotiamin a B1 vitamin (tiamin) zsíroldékony formája.

A benfotiamin kiegészítő szedése nagyban csökkentette a neuropátiás fájdalmat emberi alanyokban (8,2-ről 2,5-re egy szubjektív mérőskálán) és növelte a vibráció percepciót, drámaian növelte az idegvezetési sebességet, visszaállította a normál véredény relaxációt és felgyorsította a felfekvési sebek gyógyulását, javította a vesefunkciót, a szívsejtek működését és további jótékony hatásait is kimutatták.

Gyengeség a comb és csípő tájékán és problémát jelent, ha nagyobb távolságot kell megtenni,  ha használni kell a karokat , ha fel kell állni vagy fel kell kelni a székből. Jellemző a nap közbeni fáradtság, botladozás vagy bukdácsolás

Ne feledje, ha bármilyen aggasztó tünetet tapasztal, beszéljen róla az orvosával. A következő viziten használhatja a saját tünet összefoglalót, ami segíthet észben tartani a megbeszélnivalókat. https://www.itsinyourmuscles.eu/hu/ellen%C5%91rizze-a-t%C3%BCneteit/

Az idegek érzékelésében jelentős javulás érhető el  5 alkalmas lökéshullám kezelés (foto) sorozattal. A kezelés néhány havonta megismételhető azért, hogy a lábakban az érzékelés fennmaradjon. A szakorvos részletesen elmondja Önnek, hogy mit tehet azért, hogy diabéteszes lába épségét, az idegek érzékelését a lehető legtovább megőrizze. Pontosabban az idegek érzékelésének romlását megelőzze