www.nelegybeteg.hu - Zsoldos Bence weblapja


Antioxidánsok

Egészségünk ártalmai

Életmód

Étrend kiegészítők

Lelki/szellemi működés, egészség

Növények, gyümölcsök, magok

Nyomelemek

Táplálkozás

Vitaminok

2011. I. félév

2011. II. félév

2012. I. félév

2013-2023


Hírlevél archívum
Citrom
Összeállította: Zsoldos Bence
2012.09.15.

Egészséges életmód, jobb Életminőség mindenkinek

Citrom az egészségünk szolgálatában


A Citrom története
A perzsák már az időszámításunk kezdete előtt is termesztettek citromot. Arab kereskedők hozták be Európába, ahol csak nyolcszáz éve honosodott meg.
A citrom származása nem teljesen egyértelmű, de feltételezések szerint az első citrom növény Ázsiában nőtt (India, Kína, Délkelet Ázsia). Európába az ókori Róma idején, az első században kerültek, de széleskörű elterjedésük csak a XI-XII. századra tehető.

Ma is fogyasztott fajtáit a XVI-XVII. század óta ismerik
Más forrás szerint a citromot Indiában fedezték fel. Az Indiából származó, s a perzsák által már az időszámításunk előtt is termesztett gyümölcsöt arab kereskedők ismertették meg Európával Egyes adatok szerint az ókori görögök is ismerték. A görögök Nagy Sándor vezetésével elhozták a perzsák sok más kincsével együtt a citromot is.

Az 1600-as évek elején az orvosok fölvetették, hogy a citromlé gyógyítja, illetve megelőzi a skorbutot. Ezt a feltételezést igazolta James Lind hajósebész (Tudástár) kísérlete: a skorbutos betegek egyik csoportjával citromot és narancsot etetett, a másik csoport almabort kapott, a harmadikat pedig gyógyszerrel kezelte.
A citromot, narancsot fogyasztók állapota javult, szemmel látható volt a gyógyulásuk.
A szenzációs eset után negyven évvel a brit Admiralitás kötelezte a Brit Királyi Haditengerészetet, hogy valamennyi tagja igyon meg naponta egy adag citrom- vagy narancslevet. A késlekedés miatt a négy évtized során hadseregnyi angol tengerész halt meg skorbutban. Az Admiralitásról a Tudástárban lehet olvasni.

A citrom mai, jobb ízű ősét ugyan Indiában fedezték fel, de ma már főként Európa déli részein, Olaszországban és Dél-Franciaországban, valamint Kaliforniában és Floridában, Dél-Amerikában és Argentínában is termesztik. A 3–5 méteres fa gyümölcse (citri fructus) egész évben terem. Itthoni nagyüzemi termesztése, mint azt számos kutatás is igazolta, nem kivitelezhető.


Citrom termelése a világon
Első helyen áll India, amely a világon termelt citrom mennyiség 16%-át adja. Ezt követi Mexico ~14.5%, majd Argentina ~10%, valamint Brazilia ~8% és Spanyolország ~7%.

Ma Európa déli részein, illetve az Amerikai Egyesült Államokban több helyen, Kaliforniában és Floridában termesztik. A 3-5 méterre is megnövő citromfa egész évben hozza a termését.
Annyi bizonyos, hogy Amerikába Kolumbusz vitte magával. A 16. században pedig rájöttek az orvosok arra, hogy a citrom gyógyítja a skorbutot.

A citrom és egyik fajtája a lime (angol), nálunk zöld citrom néven ismert termékek termelt mennyiségét a Tudástár ismerteti.

Mostanában nagyon sokat hallunk – reklámokban – egy korábban sosem ismert gyümölcsről, az acerolá-ról, ami állítólag sokkal magasabb C-vitamintartalmú a citromnál. Igaz, ez is egy déligyümölcs, ám sokkal drágább és ritkább, mifelénk pedig nem is lehet kapni. Tudástár


Citromlé összetétele

  • Erősen savas, gyomorégés ellen mégis használható.
  • Energia tartalma: 27 Kcal/100g
  • Savtartalma 5,8 gramm/100g
  • élelmi rostot tartalmaz 2,2 gramm/100g
  • fehérjetartalma 0,8 g;
  • szénhidráttartalma 7,5 g;
  • zsírtartalma 0,3g.
  • Citromsav 7,2%
    A citrom bőséges mennyiségben tartalmaz citromsavat, amely kettős hatással van szervezetünkre:
    • a felesleges bomlástermékeket oldja, így elősegíti a testünkből való kiürülését,
    • regeneráló hatású, az immunrendszerünk aktiválója. Ezen kívül
  • C vitamin tartalma
    A citrom C vitamin tartalma: kb. 40-50mg/100g. Vagyis egy nagy citrom megközelítőleg 50mg C vitamint tartalmaz. Ez természetesen csak egy körülbelüli érték, mivel a citrom C vitamin tartalma nagyban függ a termőtalaj minőségétől, az éghajlattól, a szüretelése óta eltelt időtől és a raktározási feltételektől. A C-vitamin termelésére a legtöbb állat szervezete képes, kivéve a tengerimalac, a majom, a pisztráng és a lazac.
    Az emberi szervezet nem tudja előállítani e létfontosságú vitamint, így napi szinten pótlásra szorul

Citrom tápanyag tartalma

A nyers, héj nélküli citrom Tápanyagtartalma 100 g-ban:
Energia kb. 30kcal 120 kJ

  • Szénhidrátok 9 g
  • Cukrok 2,5 g
  • Rost 2,8 g
  • Zsír 0,3 g
  • Fehérje 1,1 g
  • Víz 89 g
  • C-vitamin 53 mg 88 %

A citrom rosttartalma több gyümölcs ezen értékéhez viszonyítva előnyösen nagy. Tudástár
A környezeti stressz-hatások, a dohányzás, egyes gyógyszerek, (például orális fogamzásgátlók), lázas állapot, műtéti beavatkozások növelik a szükséges adag mértékét. A C-vitaminnal jól ellátott anya tejének aszkorbinsav-tartalma 30-55 ml/l.


Citrom felhasználása

  • A citrom héja
    Nemcsak a citrom húsa és leve egészséges, de értékes összetevői miatt a citrom héjának fogyasztása is ajánlott lehet. Feltéve, hogy érett és vegyszermentes citromról beszélünk. De ez nálunk sajnos elérhetetlen, mivel a hozzánk érkező citromokat még éretlenül szüretelik le, és erősen vegyszerezik, hogy amire ideér, maradjon valami a citromból...
  • Citromolaj
    A citromot illóolaj előállítására is használják, ez a citromolaj. A citrom héja tartalmazza az illóolajat, amit hidegen sajtolással vonnak ki.
    1 kg citromolaj előállításához 60-70 kg citromhéj, azaz mintegy 3000 db citrom szükséges
  • Citromsav természetes savként oldja a szervezetbe feleslegesen bekerült ásványi anyagokat és bomlástermékeket, regeneráló tulajdonságánál fogva pedig pótolja a hiányzó szerves sókat, segít azokat a szervezethez kötni. A citromlében a mennyisége 7,2% Bővebben a Tudástárban.

Hatása
Vigyázat: a bolti citromot éretlenül szüretelik, és utóérlelő vegyszerekkel permetezik, ezért héjának minősége gyengébb, és fogyasztása nem ajánlott

Ha a lehető legtöbb levet akarjuk kinyerni a citromból, kb. 3 percig áztassuk forró vízbe, s csak utána csavarjuk ki! Vannak olyan zöldségek és gyümölcsök (mint például az avokádó vagy az alma), amelyek oxidációját a citromlé megakadályozza, s még ízüket is kiemeli.

  • Korlátlanul fogyaszthatjuk a túladagolás veszélye nélkül, mert a felesleget szervezetünk egyszerűen kiüríti

  • Gyulladáscsökkentő
    A hígítatlan citromlé a legjobb, gargalizáló szer torokfájás esetén.

  • Vértisztító
    Laboratóriumi vizsgálatok eredményei szerint a citrom a benne lévő bioflavin miatt vértisztító hatású,

  • Emésztést elősegíti
    Bioflavon-tartalma vértisztító hatású, és regenerálja is a véredényeket. Bélféreghajtó és puffadásgátló hatása is van.
    Úgy tudják, hogy a citromlé meleg vízbe keverve tisztítja az emésztő rendszert és a májat

  • Rákellenes
    Germánium tartalma rákellenes hatású, Irodalmi közlés szerint „10.000-szer jobb”, mint az ADRIAMYCIN, az a gyógyszer, amit világszerte használnak a kemoterápiában, mivel lassítja a ráksejtek növekedését. A „citrom terápia” úgy öli meg a rosszindulatú ráksejteket, hogy az egészséges sejteket nem támadja meg.
    Institute of Health Sciences, 819 N. L.L.C. Cause Street, Baltimore, MD 1201
    Erre még a továbbiakban kitérek

  • Koleszterincsökkentő
    Segíti a zsírok emésztését. az érfalra zsír és más anyag lassan, észrevétlenül rakódik le. Ezzel egyidejűleg rendszerint a vérnyomás is emelkedik. Idővel a lerakódás nagyon megviseli az artériákat. A citrom, mint koleszterin csökkentő a lerakódást mérsékeli. A legnagyobb veszélynek a koszorúér (koronária) van kitéve. Másrészt a citrom előnyösen növeli a HDL szintet a vérszérumban Csökkenti a koleszterin szintet, ha egy csipetnyi sót teszünk a citromlébe és ezt minden reggel megisszuk
    http://www.eletestudomany.hu/content/roviden_20081114_Elet_mod___a_citrom

  • Láz csillapító
    Lázcsillapításhoz egy citrom levét adjuk egy csésze meleg vízhez, tegyünk hozzá mézet, és igyuk ki egyszerre. Ismételjük meg kétóránként, míg a láz csökken.

  • Citrom és reflux
    A citrom valóban lúgosít, de reflux betegség esetében nagyon óvatosan kell bánni vele, legjobb, ha nem kísérletezel.
    http://www.fogyokura.org/a_citrom_es_a_reflux
    Ugyanakkor a reflux betegeknek nem javasolják a citrus félékből készült italokat valamint citrom, grapefruit, meggy, narancs fogyasztását.
    http://drtihanyi.hu/cikk/gyomoreges-reflux-betegseg

  • A citrom lúgosít,
    Érdekes, hogy egy olyan savanyú gyümölcs, mint a citrom, hogyan lehet mégis lúgosító hatású. Ennek magyarázata abban rejlik, hogy noha a citrom valóban savas, alacsony cukortartalmának köszönhetően az emésztést követően mégis lúgosító hatású lesz.

  • Baktérium- és vírusölő
    Figyelem: csak cukor nélkül antivirális. A cukor ugyanis részben gyengíti az immunrendszer munkáját, részben jó táptalajt nyújt a vírusok szaporodásához.
    Még egyszer: egyik leghatásosabb Vírusölő, baktériumölő, de csak ha cukor nélkül isszuk

  • A bogarak csípése fullánkos szúrása okozta fájdalmat és mérgező hatását enyhíti

  • Vízhajtó
    Vese és a húgyutak gyógyítására is használják a citromlevet

  • Ér-regeneráló
    A citrom, ha kúraszerűen használják vértisztító munkát is végez.
    A benne levő rutin tovább regenerálja a kapilláris erecskéket a vesékben.
    Ennek köszönhetően a vese nagyobb lendülettel kapcsolódhat be a test víztelenítésébe. A Rutinról a Tudástárban lehet olvasni. A benne lévő rutén regenerálja a kapilláris ereit a vesékben. A sejtekben lerakódott salakanyagokat segíti eltávolítani
    Az antioxidáns tulajdonsága miatt gátolja a szabad gyökök aktivitását és megelőzi az olyan veszélyes betegségeket, mint a sztrók, kardiovaszkuláris problémák és a rákféleségek

  • Gyomorégés
    Előfordulása a nehezen emészthető ételt fogyasztásakor. Ilyenkor egy fél pohár citromos víz azonnali segítséget jelent.

  • Koleszterincsökkentő
    Az erekben a zsír és más káros anyagok szinte észrevétlenül lerakódnak. Idővel a lerakódás nagyon megviseli az artériákat, és a korona eret. Segíthetsz az állapoton, ha gyakran fogyasztasz citromot.

  • Pajzsmirigy
    Meggyorsítja a zsírégetéshez szükséges pajzsmirigyhormon, a thyroxin termelődését! Ha ebből a hormonból kevés áll szervezet rendelkezésére, lelassul az anyagcsere. Tudástár
    Hormonelégtelenség gyakori jelenség az idősödő korban. Leggyakrabban a változó korral jár együtt illetve úgy negyven év körül kezd csökkenni a hormontermelődés a szervezetben, ami kihat az egész szervezetre. Számos betegséget próbálnak hormon terápiával gyógyítani, de nagyon sok nőnél súlyosbodik a helyzet a mellékhatások következtében, (emésztési problémák, memória zavar, trombózis, depresszió stb.)
    A növények is termelnek hormonokat így citrom is. Ezek a hormonok segítenek helyreállítani a szervezet megbomlott egyensúlyát.

  • Allergia
    A citrom jótékony hatással van az allergiás betegségekre is, amelynek tüneteit többféle anyag is kiválthatja. Az allergia esetén leginkább az étkezésen kell változtatni, segíthet például a tejtermékek kizárása az étrendből. A citrom segít az allergia megelőzésében

  • Megfázás
    A téli megfázásokat legjobb megelőzni, ezért megéri, ha naponta iszunk citromos vizet. Ha pedig megérezzük a nátha előszelét, a limonádéba tegyünk egy fél kiskanál darált szegfűszeget. Megfázás, homloküreg-gyulladás esetén: az orrlyukba naponta többször csöpögtessünk néhány csepp citromot.

  • Gyomorfájás
    Gyomorfájás gyakran abból származik, ha nem friss, hanem hűtőszekrényben tárolt ételt fogyasztottunk, amelyen már elszaporodtak a baktériumok. Legtöbb esetben a maradék csirke az, amely az elfogyasztás után rosszullétet okoz. A citrom baktériumölő tulajdonsága átsegíthet ezen a rosszulléten.

  • Magas vérnyomás
    A fokhagyma és a hagyma közismerten a magas vérnyomás ellenszere. Citrommal kombinálva még hatásosabb. Három gerezd szétnyomott fokhagymát és egy apróra vágott hagymát forraljunk fel egy pohár tejben, majd hagyjuk állni 5 percen át. Leszűrés és kihűtés után adjuk hozzá 3 db citrom levét, és kortyolgassuk el a nap folyamán

  • Asztma
    A mindennap fogyasztott citromlé enyhíti az asztma okozta nehézségeket

  • Fehérítő
    A fehér ruhák közé tegyünk néhány szelet citromot a mosógépbe. A citromból kiváló sav hatására hófehérré válnak az ingek és a nadrágok.

  • Folttisztító
    Ha ráfröccsent a vörösbor vagy a gyümölcslé a ruhára, szőnyegre.egy fél citrom levét csavarjuk ki és öntsük rá közvetlenül a foltra! Hagyjuk hatni néhány percig, amíg a gyümölcssav feloldja a szín pigmenteket, majd folyó víz alatt öblítsd ki a ruhát. Végül a szokott módon mossuk ki.

  • Kalciumforrás
    A Ca2+ 25 mg/100 g citrom szemben az átlagos 5-15 mg mennyiséggel, ami a legtöbb gyümölcsben található. A citromban kalcium/foszfor arány 1:4 optimális..., így a kalciumot a szervezet a lehető legjobban tudja hasznosítani

  • Interferon elősegítése
    A citromban található vegyületek lehetővé teszik, hogy az immunrendszerünk interferont termeljen. Tudástár

  • Nitrozamin
    Blokkolja a nitrózamin kialakulását a bélben
    Ezek R1N(-R2)-N=O általános képletű vegyületek
    (lásd szerkezeti képletét)
    A nitrozaminok közül sok karcinogén hatású.

  • Fog
    Száj öblítőként használva eltávolítja a plakkokat, fehéríti a fogat, valamint erősíti a fog zománcot. Gargalizálva fertőtleníti a torkunkat. Ugyanakkor más irodalmi közlés arról számol be, hogy a sok citrom fogyasztása tönkreteheti a fogzománcot, mivel erős a maró hatású. Kivédhető ha a kifacsart citromlevet szívószállal isszuk.

  • Reuma, agy-érelmeszesedés, túlsúly esetén: Kizárólag csak a citrom levét fogyasztjuk, kezdetben reggel 1/2 citromét (ebédre és vacsorára csak zöldséget fogyasszunk), a mennyiséget 4-5 hét alatt 10-15 citromra növeljük. Ezt követően lassan visszatérünk a normál étkezéshez.

http://antalvali.com/a-citrom-citrus-medica-l-citrus-limonum-deligyumolcs-es-egyben-fuszer-is.html
http://health-tipz.blogspot.hu/2009/07/25-health-benefits-of-lemon.html
http://www.earthincommon.com/nutrition_01-article.html


Citromos víz
A citromos víz endszeres fogyasztása stabillá teszi egészségünket, nehezebben válik támadhatóvá a fertőzésekkel szemben. Fogyókúrázóknak kitűnő kiegészítés jelentős zsírégető hatása miatt.

Fogyasztása

  • Étkezések között igyál egy pohár citromos vizet.
  • Este joghurtba keverve
  • Reggel éhgyomorra

Reggeli citromos víz fogyasztása

  • Ha nincs otthon citrom, a lime és a grapefruit is alkalmas a szervezet lúgosítására, valamint zsírégető hatással bírnak. A lime vagy közismertebb nevén zöld citromról a Tudástárban olvashatnak
  • Fontos, hogy kizárólag nyers, valódi citromot fogyasszunk, a bolti kész citromlevek nem felelnek meg a célra.

  • Különösen javasolt lefekvés előtt, viszont nem javasolja étkezés előtt fél órával, illetve étkezés után még kb. 10 percig.

  • Méregtelenítő kúra esetén: éhgyomorra elfogyasztott napi egy pohár limonádé (az első nap 1, a második nap 2, a harmadik nap 3 citrom levével). Lassan, kortyolgatva fogyasszuk el, majd ezt követően étkezésig ne fogyasszunk semmit, mivel a citrom tápláló hatású.

  • Figyelem! A citromos vizet gyomorsav túltengésben szenvedők is bátran ihatják!


A citromlé savas vagy lúgos kémhatású?
Bár a citrom íze igen savanyú, maga a citromsav nem erős sav, össze sem lehet hasonlítani a gyomorban lévő sósavval, amelynek pH-ja éhgyomor esetén gyakran pH=1. A citrom levében kb. 5-6% citromsav van, amitől a citromlé pH-ja 2-3

A citrom, a lime és a grépfrút elfogyasztásuk előtt kémiailag savasak, de Dr. Young vizsgálatai szerint a szervezetben lebomolva valójában lúgosítanak. Nagyon kicsi a cukortartalmuk nevezetesen a citromé 3%, a lime-é 3 %, a grépfrúté 5% (nem édes), és emellett bőséges mennyiségű oxigént tartalmaznak.

A mikroorganizmusok az oxigén-menetes környezetet részesítik előnyben, nem nagyon érzik jól magukat oxigén jelenlétében. Ezek az ételek tehát megelőzik a mikroorganizmusok túlzott mértékű elszaporodását.
Egy étel esetében nem a kiindulási érték számít, hogy az mennyire savas vagy lúgos hanem, az hogy a szervezetben megemésztve milyen salakanyaggá bomlik le vagy ég el. Ez a salakanyag lehet semleges, savas, vagy lúgos. Ez főként attól függ, hogy az eredeti ételnek milyen volt az ásványianyag-tartalma. Például a kálium, a kalcium, a magnézium, a nátrium, a cink, az ezüst, a réz és a vas lúgos salakanyagot képeznek. A kén, a foszfor, a klór és a jód viszont savas salakanyagot hagy maga után. A lúgosító étrendre való áttérés nem megy egyik napról a másikra, de talán lökést és kitartást tud adni, ha nem csak azt tudjuk, hogy mit ehetünk és mit nem, de azt is tudjuk, hogy MIÉRT
http://www.lugositas.info/helyes_etrend_a_lugositas_soran
http://www.fittnok.hu/citrom-a-lugosito-szupergyumolcs

A citrom tehát lúgosít
Bár a citrom íze igen savanyú, maga a citromsav nem erős sav, össze sem lehet hasonlítani a gyomorban lévő sósavval, amelynek pH-ja éhgyomor esetén gyakran 1. Nem kell tartani attól, hogy citrom fogyasztáskor túl sok sav kerül a szervezetbe, sőt ennek éppen az ellenkezője igaz. Ennek oka, hogy a citromban lévő kémiai elemek egyrészt segítik a lúgos vegyületek termelődését, másrészt segítik a savak lebomlását.
A savanyú nem mindig savasít. A száraz bor, a savanyított tejtermékek, a savanyú gyümölcsök és zöldségfélék - ízükkel ellentétben – lúgosító hatást keltenek a szervezetben. Minden étkezés előtt és után célszerű citromos vizet inni. A lúgosítás alapszabálya, naponta tizenkétszer két deci citromos víz - minden pohár vízben egy evőkanál citromlével - elfogyasztása. Tehát amikor felébred, iszik egy pohár citromos vizet, majd minden étkezés előtt és után és persze lefekvés előtt is.

Eljárás
Facsarjunk friss citromot vagy lime-ot a vízbe, amit megiszunk a nap folyamán, de különösen lefekvés előtt. Ne fogyasszunk citromot vagy lime-ot étkezés előtt fél órával, illetve étkezés után még kb. 10 percig. Az a legjobb, ha egy órával étkezés előtt iszunk, majd evés után addig várunk, amíg az emésztés le nem zajlik, és csak akkor iszunk újra.
http://www.lugositas.info/lugosito__lugosito_etelek_citrom_lime_greprut

Legutóbb egy japán munkacsoport számolt be arról, hogy ha valaki hosszú repülő úton vesz részt, és öt óránként megissza egy fél citrom levét vízzel vagy bármilyen gyümölcslével hígítva, akkor az utazás egyik rettegett szövődményét, a súlyos, sokszor halálos tüdőembóliát ezzel kivédheti.
Sok orvos Aspirin bevételét ajánlja a hosszú út előtt és ez biztosan segíthet, de öt óránként fél pohár citromos víz igazán nem nagy ár egy rettegett kórkép elkerüléséhez. Élhetnek perszer vele hosszú autóúton, vagy ugyancsak autóbuszon való hosszú utazás során is.



Viharos és kétes üzenetek a citrom rákellenes hatásáról
A természetes citromlé egyik alkotóeleme a limonén, amely beleszól a sejtosztódásba is, így figyeltek fel rákellenes hatására. A limonén megakadályozza a rákos sejtek osztódását. A citromból származó limonén 24 órán át aktív a szervezetben, ezzel szemben a zöld teában található antikarcinogén (rákellenes) anyagok, például fenolok, 4-6 óra alatt kiürülnek. A limonénről a Tudástárban olvashatnak

Embersejtek laboratóriumi vizsgálatából arra következtettek, hogy a citromlé hatékony bőr, száj, tüdő, mell, gyomor és bélrák esetén
Az antikarcinogén tulajdonsága miatt csökkenhet a vastagbél, a prosztata és a emlő rák hatása Megelőzi a hibás anyagcsere folyamat kialakulását amely a sejteket fogékonnyá teheti rák kialakulására.

Egyes publikációk ezt írják
Nem kétséges, hogy a citrusfélékben van számos flavonoid, és szabadgyökfogó anyag, ami hasznos az immunrendszer egészségesen tartásában. (pl. a Detralex nevű visszér-ellenes szer is citrus kivonatot tartalmaz), de azt állítani, hogy megöli a ráksejteket, és hogy a kemoterápiás kezelés kiváltható lenne vele, mélységesen etikátlan dolog. Már csak azért is, mert számtalan ráktípus van különböző stádiumokban, és mindegyik esetre más-más kezelési protokoll létezik.
http://jobbulast.com/rakszuresek/citrom-vagy-kemoterapia
http://hir.cc/hirek/egeszseg-eletmod/citrommal-rak-ellen


A citrom rákellenes hatásáról az interneten megjelent hamis állásfoglalás
Az interneten széles körben terjesztett dokumentumban, amely magyar nyelven is megjelent az áll, hogy a citrom valamennyi rákfajtára hatásos és 10.000- szer hatékonyabb hatású, mint az általánosan alkalmazott kemoterápiás szer, említve az Adriammycint. A kör-email szerint ezt az Institute of Health Sciences, 819 N. L.L.C. Charles Street Baltimore , MD 1201. jelentése állítja.

Idézek egy hazai ebben a témában írt e-mail kör-tájékoztatóból

„Ennek az információnak a forrása hiteles. A világ legnagyobb gyártójától jön, ami azt mondja hogy több mint 20 laboratórium tesztelte már 1970 óta és a kivonatok ezeken a kísérleteken keresztül leleplezték azt, hogy: MEGSEMMISÍTI A ROSSZINDULATÚ CELLÁKAT a 12 típusú rákban beleértve a: COLON, MELL, PROSZTATA, TÜDŐ és a HASNYÁLMIRIGY-ben.” „Angolból fordította ifj Balla Ferenc Melbourne”
http://let.ucoz.hu/load/cikkek/egeszsegunk_erdekeben/6-1-0-117

A kör-email egy olvasója így ír: „Nagyon köszönöm ezt az értékes cikket. Aki tudja, ossza meg a Facebookon, vagy ajánlja ezt a cikket ahol csak tudja”.

Az intézet erre vonatkozó megállapítását a tájékoztató e-mail idézi.
Message purporting to be from the Institute of Health Sciences in Baltimore claims that lemon is a "miraculous product" that can kill cancer cells, is 10,000 times stronger than chemotherapy, and is "a proven remedy against cancers of all types".
http://www.hoax-slayer.com/lemon-cancer-cells.shtml

The source of this information is fascinating: it comes from one of the largest drug manufacturers in the world, says that after more than 20 laboratory tests since 1970, the extracts revealed that: It destroys the malignant cells in 12 cancers, including colon, breast, prostate, lung and pancreas ... The compounds of this tree showed 10,000 times better than the product Adriamycin, a drug normally used chemotherapeutic in the world, slowing the growth of cancer cells. And what is even more astonishing: this type of therapy with lemon extract only destroys malignant cancer cells and it does not affect healthy cells.
Institute of Health Sciences, 819 N. L.L.C. Cause Street, Baltimore, MD1201

Scientific studies indicate that citrus (including lemon) contains compounds that may indeed be beneficial in preventing or combating some types of cancer. However, this message significantly exaggerates the potential of lemon as a cancer remedy, contains false and misleading information, and does not originate from a credible medical or scientific entity. The message did not originate from the Institute of Health Sciences as claimed
http://urbanlegends.about.com/od/medical/a/Lemons-And-Cancer.htm

Az email üzenet nem a Baltimori Intézettől származik és az Intézet szóvivője visszautasítja annak tartalmát.

„Moreover, the message did not originate from the Health Sciences Institute of Baltimore (also identified on its website as the "Institute of Health Sciences") as claimed. A spokesperson for the Health Sciences Institute has denied any involvement, noting in a recent email”

Mi a tényleges helyzet?

What the actual research says
Several substances occurring naturally in citrus fruits have been found to have cancer-fighting potential in scientific studies, of which the two most promising appear to be limonoids and pectin.

  • Limonoids, a class of natural compounds found mainly in the skin and seeds of citrus fruits, are being studied as both a preventative and a treatment for cancer. For example, research has shown that particular limonoids can inhibit the spread of breast cancer cells in vitro. Further research is needed to determine their clinical effectiveness in human beings.
    A kutatás eredménye szerint a Limonoidok gátolják az emlő rák szóródását in vitro. További vizsgálatok kellenek azonban humán kísérletekkel.

  • Modified citrus pectin, derived from the natural pectin found in the pulp and peel of citrus fruits, has been shown in animal and in vitro studies to reduce the metastasization of cancer cells. Again, further research is needed to prove their clinical effectiveness in humans.
    A citrom héjából illetve belső rostjaiból származó módosított citrus pektin csökkenti a rákos sejtek metasztázist okozó hatását
    http://urbanlegends.about.com/od/medical/a/Lemons-And-Cancer.htm
    Forrás
    HSI - The Health Sciences Institute Citrus Shows Promise For Certain Childhood Cancer Potential of Citrus Limonoids as Anticancer Agents Medicinal Use of Citrus







A citrom rákos sejtekre gyakorolt hatásával foglalkozó közlések említik:

  • A citrom feltehetően serkenti egy olyan enzim - a glutation S-transzferáz - működését, amely a rákkeltő anyagok közömbösítésében játszik szerepet.
  • Egy 450 ember részvételével végzett vizsgálat eredménye szerint azok között, akik rendszeresen fogyasztottak fekete teát, és általában citromot is tettek bele, csökkent a bőrrák bizonyos típusainak kockázata. Így tehát a rák elleni küzdelemben is lehet szerepe.

  • Laboratóriumi tesztek során azt is kimutatták, hogy a citromhéjban és az alatta lévő fehér hártyában lévő limonén gátolja a rákos sejtek növekedését. Hatására az ösztrogén is egy kevésbé hatékony formára bomlik le a szervezetben, ami azért jelentős, mert a magas ösztrogénszint növeli az emlőrák kialakulásának kockázatát
  • A vegyület ezenkívül fokozza a máj méregtelenítését és a karcinogén anyagok eltávolítását a vérből. Jelenleg is folynak olyan kutatások, amelyek a limonén esetleges alkalmazását vizsgálják a rák - különösen az emlőrák - kezelése és megelőzése terén.
    A Reader's Digest 1001 otthoni gyógyír című könyve alapján.

A citrom tárolása
Akár zöld, akár sárga a színe, a citromot szobahőmérsékleten egy hétig, míg hűtőszekrényünk zöldséges rekeszében körülbelül két hétig, egy hónapig tárolhatjuk. A citrusféléket hámozás, felvágás után azonnal el kell fogyasztani, a bennük található C-vitamin ugyanis levegővel érintkezve gyorsan oxidálódik

Citrom a szépségápolásban

  • Külső és belső alkalmazása egyaránt javallt a szépségápolásban. Erősíti a fejbőrt és mandula vagy avokádó olajjal vegyítve a fejbőrre kenve eltünteti a korpát és megakadályozhatja a hajhullást is.;
  • megelőzi a kopaszságot, erősíti a fejbőrt, a hajhagymákat.
  • Mandula-, vagy avokádóolajjal elegyítve jó bőr ápolószer. Ha ezt erősen a fejbőrbe dörzsöljük, hamarosan megszünteti a haj korpásódását, megakadályozza a hajhullást.
  • Zsíros fejbőrt szárít: csavarjuk ki egy citrom levét és kenjük a fejbőrre. Kozmetikai szerekbe pórusösszehúzó hatása miatt keverik, gátolja a ráncosodást, a bőr feszesebbé válik tőle.
  • A citromos-tojáshabos pakolás kisimítja az arcbőrt. Vízzel hígítva szokták szeplők és májfoltok halványítására is használni, mert enyhén fehéríti a bőrt. Zsíros bőrre házilag is készíthetünk tonikot, ha a citrom héját 3 napig alkoholban áztatjuk, majd vízzel felhígítva az arcbőrre kenjük. Beteg, száraz bőrre nem javallt.
  • Kellemes, serkentő illata és enyhe külső fertőtlenítő hatása miatt fürdővízbe csepegtethető, fürdősónak remekül beválik. Aromaterápiában a szellemi erőfeszítés serkentésére használják.
    http://afrodita-kozmetika.hu/shop/productdetail/productid/
    http://www.drhauschkabolt.hu/help/h-13/Majus-A-citrom/
  • A frissítő, összehúzó, izzadás gátló hatású citrom leve mindenekelőtt a kitágult pórusú, zsíros bőr ápolására kiváló.
  • Alkalmazható továbbá a bőr hámlásának csökkentésére,
  • bőrpír megszüntetésére,
  • pigment foltok halványítására,
  • az arc bőrének fehérítésére, az igénybevett kéz bőrének ápolására,
  • körömápolásra.
  • Arc ápolása. A citrom frissen facsart leve mindennapi arcápolásra is alkalmas szénsavmentes ásványvízzel vagy rózsavízzel a bőr érzékenységének megfelelő arányban hígítva.
  • Hajmosás. Ha a sampon habjának eltávolítására használt öblítővízbe egy kevés citromlevet teszünk, az puhává és csillogóvá varázsolja a hajat.
  • Fogfehérítés. A citromot régóta használják a fogak fehérítésére is úgy, hogy egy darabka gyümölcshússal a fogak felszínét rendszeresen átdörzsölik.
  • Maszk
    Egy tojás fehérjét verjünk kemény habbá, adjunk hozzá frissen facsart citromlevet, és keverjük jól bele a tojásfehérje habjába. Az így elkészített habmaszkot vigyük fel az arc bőrére, és 10 percig hagyjuk hatni. A pakolást alkalmazzuk hetente egyszer.
    http://www.lnespa.hu/cikk/a-gymlcsk-hatanyagainak-kozmetikai-felhsznlsa/134

Lábfürdő
A citrom héja segít rendbe hozni a talp és a sarok bőrét. Ehhez először össze kell gyűjteni a citromhéjat, tökéletes a grapefruit, narancs, lime héja is. Meg is lehet őket szárítani. Este, a televízió vagy a számítógép képernyője előtt egy lábfürdőhöz való lavórba öntsünk meleg vizet és tegyük bele a citrusfélék héját. Napi húszperces fürdő már egy hét múlva puhává és finommá változtatja a bőrt. Ne feledjenek a fürdő után lábuk bőrébe krémet masszírozni.

Pakolás zsíros hajra
Ez mindenkinek tetszeni fog, akinek elege van a haj gyors zsírosodásából. Az ilyen pakolás elkészítéséhez egy nagy citromot héjával együtt le kell reszelni, le kell önteni ezt a kását 100 ml vodkával és egy üvegben eltenni sötét helyre hét napra. Ezután a keveréket le kell szűrni és hozzá kell adni egy teáskanálnyi glicerint. Hajmosás előtt 30 perccel kenjük be a hajat ezzel a természetes hajszesszel és fedjük be kendővel vagy törülközővel a fejünket. Minden másnap kell ezt a pakolást alkalmazni. A haj egy hónapon belül sokkal jobb minőségű lesz!
http://www.natursziget.com/egeszseg/20101118-a-citrom-gyogyit-es-megszepit
Forrás: A citrom hasznos a testnek, A citrom segít megőrizni a szépséget, oroszból fordította Bajkovné Erdész Mária

 

Örömmel vesszük az olvasott tanulmánnyal kapcsolatos észrevételeit, kiegészítő megjegyzéseit, értékelő minősítését, amit a KAPCSOLAT menü Üzenet helyén beírva érdeklődve várunk. Véleménye segít minket abban, hogy a további dolgozataink az olvasók tartalmi igényei szerint formálódjon.

Figyelem: A weboldalon ismertetett étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, eredendően nem betegségek gyógyítására hozták létre őket, hanem bizonyos hiányállapotok (vitaminok, ásványi anyagok) kiegyensúlyozására, az étrendből hiányzó anyagok pótlására, esetleg speciális étrenden lévők (fogyókúrázók) táplálkozásának kiegészítésére. A termékek alapanyagaival kapcsolatban leírt információk a hiteles tájékoztatás célját szolgálják, nem utalnak a termékkel kapcsolatos hatásokra, nem vonatkoznak bárminemű betegség kezelésére vagy gyógyítására. Ha egészségügyi problémája van, haladéktalanul forduljon orvoshoz vagy más egészségügyi szakemberhez.