


Antioxidánsok
Egészségünk ártalmai
Életmód
Étrend kiegészítők
Lelki/szellemi működés, egészség
Növények, gyümölcsök, magok
Nyomelemek
Táplálkozás
Vitaminok

2011. I. félév
2011. II. félév
2012. I. félév

2013-2023

Egészséges életmód, jobb Életminőség mindenkinek
A Reflux oka, hatása és a betegség enyhítése
Egyél, hogy élj, de ne azért élj, hogy egyél
Leírása
A reflux (R) a leggyakoribb emésztőrendszeri megbetegedés. tüneteit a népesség közel fele tapasztalja
A kórképet elsőként Dr. A. Winkelstein írta le 1935-ben. Megállapítása szerint a nyelőcső nyálkahártya eltérésének oka a gyomor savas károsító hatása.
A gyomorsavakkal és emésztőnedvekkel elkeveredett gyomor- és nyombél-tartalom, a normális haladási iránnyal ellentétesen, felfelé visszajut a nyelőcsőbe, ahol kellemetlen tüneteket és végső esetben szervi elváltozásokat, nyálkahártya-gyulladást okoz
Elnevezése
A nyelőcső reflux (reflux oesophagitis) elnevezés dr. Allisontól származik, aki 1946-ban felismerte, hogy a nyelőcső nyálkahártya-sérülés kialakulásában a refluxnak van elsődleges szerepe.
Sokan úgy gondolják, hogy a gyomorégés az étkezés természetes velejárója. A szakirodalom a reflux-betegséget "álarcos fojtogatónak" is nevezi, mert gyakran más betegségek húzódnak meg a reflux mögött.
A reflux következtében jelentkező panaszok, tünetek, esetleg szövődmények összességét nevezzük a reflux betegségnek. Az angol elnevezés (Gastro-Oesophageal Reflux Disease) alapján GERD-nek is nevezik a szakirodalomban
Gyomorégéstől a reflux felé
A gyomorégés és savas reflux tünetei gyakori panaszok. Az USA felnőtt lakosságának kb.
40%-a tapasztal gyomorégést havonta és 10%-a naponta. Bizonyos vizsgálatok szerint e tünetek épp olyan hátrányosan befolyásolják az életminőséget, mint az angina pektorisz vagy a szívelégtelenség. A reflux betegségre felírt gyógyszerek gyakorisága szerint 5. helyen állnak a leggyakrabban vásárolt gyógyszerek listáján.
A gyomorégés egyfajta égő érzés a szegycsont alatti területen, míg a „reflux a gyomortartalom visszafolyása a nyelőcsőbe, néha a garatba". E két tünet kombinációja jellemzi a savas refluxot, különösen, ha evés után jelentkezik, vagy ha fekvő helyzetben vagy lehajlásnál romlik, valamint savlekötőkre javul.
A gyomorégéskor tapasztalt fájdalom okozója a visszafolyt sav tartós érintkezése a nyelőcső nyálkahártyájával. A reflux fiziológiás okai: elégtelen alsó nyelőcső záróizom működés miatt bekövetkező abnormális nyelőcsőmozgás a gyomortartalom ellentétes irányú mozgásával. A kezeletlen savas refluxnak komoly következményei lehetnek, többek között:
R következémyei: bevérzés, Barrett szindróma, nyelőcső szűkület, gégegyulladás, gégerák, állandósult köhögés, visszatérő tüdőgyulladás, és asztma.
Ezért mindenképpen javasolt a tükrözés azoknak, akiknek figyelmeztető tüneteik: fogyás, nyelési nehézségek, korai jóllakottság érzés, hányás, bélrendszeri vérzés, vagy krónikus reflux tüneteik vannak.
Az alacsony szénhidrát (CH) tartalmú ételek fogyasztása , az Atkins diéta hozzájárulhat a R tünetek csökkenéséhez.
Reflux betegség osztályozása
- A legnagyobb mértékben a non-erosív, ún. NERD Reflux betegség a jellemző, amely még nem jár endoszkóposan (makroszkóposan) igazolható nyelőcső felmaródással és szövődményekkel,
- majd következik a már makroszkóposan igazolható ún. erosív ERD Reflux betegség, ahol már a nyelőcső hám körülírt hiánya, gyulladása is kimutatható, végül az
- erosív szövődményes ERD Reflux - Reflux betegség következik (pl. kialakult nyelőcső fekély, Barrett nyelőcső, nyelőcső daganat, stb.).
Az erozív esetek aránya lényegében nem változott, sőt tendenciájában inkább csökkent a kor előre haladtával (ábra) a vizsgált populációban. Az ERD a férfiak körében minden korcsoportban legalább kétszer gyakoribb, mint a nők esetében. A legkifejezettebb – nyolcszoros – különbség a fiatal felnőtt korban (20-34 éves korcsoport) mutatkozott
Ronkainen J, Aro P, Storskrubb T. et al. High prevalence of gastroesophageal reflux symptoms and esophagitis with or without symptoms in the general adult Swedish population: a Kalixanda study report. Aliment Pharmacol Ther 2005; 40: 275-85.
Előfordulása, gyakorisága
Magyarországon a betegség alig ismert. A betegek nincsenek tisztában a reflux kezelésének lehetőségeivel.
A reflux egészséges embernél, természetes körülmények között is előfordulhat ilyenkor még, panaszt nem okoz. Ekkor még a nyelőcső nyálkahártyát védő és károsító tényezők egyensúlyban vannak. Ha ez az egyensúly felborul, és a folyamat állandósul, kialakulnak a reflux betegség tünetei.
A teljes lakosság akár 7 %-a érez minden nap gyomorégést. A terhes nők több mint 48 %-ának vannak refluxra utaló tünetei. Az enyhe formák a gyakoribbak, az esetek 60 %-át teszik ki. A reflux betegség leggyakoribb tünetei a gyomorégés, amelyről a betegek 83 %-a számol be.

Tünetei
- A betegségnek típusos tünete a gyomorégés, a savas feláramlás, nyelési zavar, nyeléskor fájdalom, rossz szájszag, savas esetleg keserű szájíz, hányinger, fokozott nyálképződés, fogakon felmaródás, alvászavar.
- Mindezen tünetekkel együtt jelentkezhet mellkasi fájdalom, köhögés, asztmás nehézlégzés is. A refluxos tünetek nélkül fennálló köhögés, valamint asztma eseteinek 40-50 %-ában, a mellkasi fájdalom 10-20%-ában vizsgálatokkal kimutatható reflux áll
- A Reflux tünetek általában az étkezés után 1 órával jelentkeznek, illetve lefekvés után (telítettség és a vízszintes testhelyzet miatt könnyebb a sav visszaáramlása).
Létezik az ún. néma Reflux is, amelynek során atipusosak a tünetek, azaz nem kifejezettek és nem jellemzőek a nyelőcső Reflux folyamatra (pl. nincs kifejezett gyomorégés, csak pl. tartós köhögés, köhécselés áll fenn). Ebben az esetben mivel a nem típusos, nem jellemző tüneti panaszok elfedik a valódi Reflux alap-okot, mint kiváltó okot, igen hamar kialakulhat a Reflux folyamatból a Reflux betegség és szövődményei, mint kórfolyamat.
Reflux betegség gyakori következményes tünete lehet a légcső gyulladása, a tüdőgyulladás, illetve a gyakorta jelentkező felső légúti gyulladás a garatfal, és a torok gyulladása. Mindez a Reflux betegség folyamat során belélegzett savgőznek (és esetleg epegőznek), és a sav maró hatásának tulajdonítható, amely irritáció folytán végül gyulladást okoz a légutak nyálkahártyájában is. Reflux betegség esetében fokozódhatnak az asztmás tünetek és az asztmás rohamok, amelyek esetében az idegi eredetű hatás is számottevően hozzájárul a tünetekhez.
- Legnyilvánvalóbb tünete a visszafolyt váladék okozta rendszeres, gyakori gyomorégés, a szegycsont mögött jelentkező égő fájdalom,
- A savas gyomortartalom bizonyítható visszafolyásának (reflux) ellenére hámsérülések (eróziók, felmaródások, fekélyek) csak az esetek 30-40%-ában jelennek meg, mintegy alapját képezve az esetek 5-20%-ában a nyelőcsövet érintő szövődmények kialakulásának.
- A savas gyomortartalom visszaáramolhat a garatba és a szájüregbe (regurgitáció), ami miatt mellkasi fájdalom, nyelési nehezítettség és fájdalmas nyelés is jelentkezhet
- A reflux betegségből eredő mellkasi fájdalom utánozhatja koszorúér eredetű szívbetegség tüneteit is. A betegek a szegycsont mögött szorító vagy égető érzést érezhetnek, amely a hátba, állba, karokba vagy nyakba sugárzik
- Emésztési panaszok
Az esetek 20-25%-ában társulhatnak hozzá emésztési (dyspepsiás), panaszok (émelygés, teltségérzet, hányinger, puffadás) - Nem emésztőszervi jellegű tünetek közül
- 47 %-ban a köhögés,
- 35 %-ban a hörghurut,
- 16 %-ban az asztma és
- 10 %-ban a krónikus rekedtség színezheti a kórfolyamatot.
Mivel a gyomorsav keletkezési helye a gyomor, ezért a nyelőcső fala nincs felkészülve a gyomorsav erős maró hatásának kivédésére, így ott a sav, égő fájdalmat okozhat
Betegség leírása
A gyomorégés tehát valójában a nyelőcsőből származó égő, fájó érzés. Kiváltó oka általában a nyelőcső és gyomor közötti záróizom elégtelen működése. A betegek mintegy 80%-ának keseríti meg az éjszakai pihenését.
A nyelőcső károsodás mellett az éjszakai savas visszafolyáskor a folyadék a légcsőbe, majd a tüdőbe jut.
Itt visszatérő tüdőgyulladást, krónikus hörghurutot idézhet elő. A légúti tünetek közé tartozik az asztma, a krónikus köhögés, krónikus garat gyulladás az arcüreg-, tüdő- és gégegyulladás, valamint a rekedtség.

Fül-, orr-, gége betegségek és a reflux
A savas reflux a fül-, orr-, gégészet területén is számos betegséget okozhat,
- krónikus köhögés,
- csuklás, torokfájás,
- rekedtséggel járó gégegyulladás, ami gyakori torokköszörüléssel, és a hangszalagok megvastagodásával járhat együtt.
Ez utóbbi tünetek oka, hogy a garat és a gége a gyomorból visszaáramló sav károsító hatásával szemben még a nyelőcsőnél is gyengébb védelemmel rendelkezik.
Gyakran a beteg sűrű tapadós nyákképződéssel járó kaparó, szorító gombócérzésről számol be,. A fülbe sugárzó fájdalom is igen gyakori panasz.
Táplálkozással a reflux ellen
A refluxos panaszok megszüntetése érdekében fontos a túlsúly megszüntetése, az ideális testsúly elérése, ami azonban nem jelenti azt, hogy a betegek által egyébként is diétának nevezett éhezés, vagy lébőjt illetve tisztító kúra a refluxos beteg speciális étrendje.
A reflux diéta lényege
- az irritáló tényezők, erős fűszerek, kávé, alkohol, dohányzás,
- a magas zsírtartalmú, füstölt ételek,
- csokoládé, citrus-félék, paradicsomos ételek mellőzése.
- Fontos a rendszeres étkezés és a korai vacsora az éjszakai tünetek megelőzése érdekében.
Reflux oka
A reflux oka az, hogy a gyomorba jutott, lenyelt étel, mely már gyomorsavval, gyomortartalom visszakerül a nyelőcsőbe. A savas gyomor tartalom égeti, marja, gyulladást eredményez akár a garatban is, ha odáig visszajut. gyomorral lefekszik, vagy túlsúlyos, felnyomott a gyomra, rekeszizma, akkor szinte természetes, hogy a normálisan zárt gyomorszáj előbb utóbb
enged az őt ért terhelésnek. Nemcsak egyes szívgyógyszerek és nyugtatók mellékhatása, hanem a tartós szteroid tartalmú gyógyszerek szedése, a szalicilátok is okozhatnak savtúltengést, s később refluxot.
A sok gyógyszer, antibiotikum, műétel hatására megváltozott a gyomor-bélflóránk. Könnyebben telepszenek meg kórokozók akár a gyomrunkban is. Ilyen a helikobakter, vagy campylobakter, amelyre refluxos, gyomorsav-túltengéses, fekélyes tünetek esetén mindig gondolni kell rá.
A legjobb reflux diéta az, hogy ne feküdjünk le tele hassal, legfőképpen ne rendszeresen. Együnk többször és kevesebbet! Ha gyomorégést érzünk, nem azonnal az újabb vegyszer, a gyógyszer, az első választandó megoldás a VÍZ legyen. Próbálják ki! Ha nincs magas vérnyomásuk, és ha nincs szívelégtelenségük, akkor fél, egy liter víz nemcsak semlegesít, de át is mossa a szervezetüket! Ha ez még mindig nem elég, akkor jöhetnek a lúgosító gyógyvizek pl.: Salvus, büki gyógyvíz.
Záró gyűrű működésének hatása a Refluxra
A R-ot az elválasztó simaizomból álló alsó nyelőcső záró gyűrű,(szfinkter) más néven cardia működési zavara okozza. Nem gyengül meg, hanem fölöslegesen kinyílik. A refluxos tünetekért ezért 65-90%-ban a nyelőcső záró gyűrűjének átmeneti „eresztése” a felelős
Ez a záróizom normális esetben szélesre nyílik, hogy a lenyelt étel és ital könnyen átjuthasson a gyomorba. A büfögésen kívül, ez az egyetlen eset, amikor a cardiának nyitva kell lennie.
Ha a cardia jól működik, akkor mindegy, hogy mennyi sav van a gyomrunkban, az nem fog visszajutni a nyelőcsőbe. De ha működési zavar lép fel, mint a GERD esetében, akkor a gyomorsav visszakerül a nyelőcsőbe és károsítja annak érzékeny belső falát.
És itt van a kulcs pont. Mindegy, hogy mennyi sav van a gyomorban!! A nyelőcsőben egészen kis mennyiség is komoly károkat tud okozni. A nyelőcső belső fala nem védett a sav ellen.
A szfinkter záró izmának feszességét a csokoládé, az alkohol, a kávé, tea, fűszerek, hagyma, paradicsom, citrom stb. fellazíthatja.
A savasság csökkenése a záróizom lazaságát eredményezi. Ha ez igaz, akkor miért törekszünk a savasság csökkentésére??
Chris Kresser a GERD (Gastro Esophageal Reflux Disease), magyarul: gastro-oesophagealis reflux betegség járványról és annak orvosi félrekezeléséről ír. Bizonyítékokat sorakoztat fel arról, hogy - a közhiedelemmel ellentétben - a gyomorégést és a GERD-et a túl kevés, és nem a túl sok gyomorsav okozza. Elmagyarázza, hogy pontosan hogyan okoz az alacsony gyomorsavszint gyomorégést, GERD-et és egyéb emésztőszervi problémákat. A cikk olvasása után az olvasó remélhetőleg rá fog jönni, hogy a reflux és GERD a nyugati táplálkozás velejárója.
Reflux-nyelőcső gyulladásos folyamat kezdetben csak a nyálkahártya bővérűségét fogja eredményezni, de később felmaródások (eróziók), nyelőcső fekélyek jöhetnek létre. Ezek a szöveti felmaródások, nyelőcső fekélyek idővel a mélyebb rétegeket, a nyelőcső izomzatát is érintve, illetve pusztítva, az egész falra kiterjedő hegesedést, fibrosist hozhatnak létre.
A savcsökkentés káros hatása. A savasság csökkentése, mint említettük lazítja a nyelőcső szfinkterét. A patkóbél szfinktere viszont csak kellő savasság esetén nyílik meg. Ha nincs elég sav, akkor a fehérje bontó pepszin nem működik és erjedni kezd a gyomorban lévő étel, ami gázfejlődéssel jár, ez pedig nagyobb nyomást eredményez a gyomorra (has űri nyomás) és a szfinkter nem biztos, hogy ennek ellen tud állni.
Sajnos a záróizom működését javító gyógyszer még nem áll rendelkezésre, de intenzív kutatások folynak, és már vannak ígéretes vegyületek, amelyek segítségével talán ez is elérhető lesz. Jelenleg a gyomorürülését gyorsító gyógyszerek javíthatnak a betegség tünetein
Reflux oka többek között a gyomorban megnövekedett nyomás
Ennek oka lehet a túlevés, az elhízásból eredő belső nyomás, de főleg a szénhidrátok fermentációjából eredő gázok. A finomított szénhidrátok lebontásából ugyanis sok H2 gáz szabadul fel, ami megnöveli a vékonybélben a nyomást és így a gyomor és a patkóbél találkozásánál lévő szfinkter megnyílhat A béltartalom és a gáz visszanyomódik a gyomorba. Elég nagy nyomás esetén a nyelőcső szfinktere is megnyílik.
A zsírok és fehérjék fogyasztásával ezek lebontódása lassúbb és kevés gáz termelődik vagyis nem okoznak jelentős nyomást a gyomorban. A fogyasztott ételeink egy része azonban a gyomorban a nyomást növeli, másrészt a szfinkter izmait lazítja.
Az említett lowcarb diéta azért kedvező, mert lassabb emésztést tesz lehetővé és kisebb a gázképződés
További reflux-okok
- Reflux betegség kialakulása gyakori a Candida albicans gombabetegség esetén, ezért a Reflux tünetek - betegség megjelenésekor mindenképpen célszerű candida-teszt vizsgálatot is végeztetni.
- A nyelőcső alsó szakaszán található a speciális sima-izomfonatot magába foglaló alsó nyelőcsőzáró izom. Ez az izom nagyon érzékeny rostokból áll és különböző hormonális, idegi hatásokra, valamint gyógyszerekre is reagál.
- Az izomfonat gyakran nem biztosítja a gyomorszáj zárását. Gyakori, hogy a gyomorszáj nyitott állapotban van. Tudományos adatok igazolják, hogy a gyomorszáj átmeneti, gyakran stressz okozta nyitottsága is reflux epizódokat, valamint állandó tüneteket okoz.
- Gyakran előfordul, elsősorban túlsúlyos betegeknél, hogy a gyomor felső része a rekeszizom fölé nyomódik. A kialakuló un. rekeszizom sérv, ami szintén megakadályozza a nyelőcső megfelelő elhatárolását a gyomorban levő savtól.
- Alapvető ok ezen tényezők mellett a nyelőcső nem megfelelő mozgása, ami a feláramló savas bennék (gyomortartalom) elégtelen ürülését, a nyelőcsőben maradását eredményezi. Természetesen refluxos tüneteket okoz a gyomorszáj területén kialakuló elváltozás, daganat is.
- Refluxra hajlamosíthat a megnövekedett hasűri nyomás (kövérség, szűk ruha, terhesség),
- lefekvés előtti étkezés, kávé, alkoholfogyasztás,
- dohányzás, bizonyos gyógyszerek,
- vízszintes testhelyzet.
- Néhány étel fogyasztása szintén összefüggésbe hozható a GERD-el: Ilyenek a citrusféle gyümölcsök, narancs, citrom, csokoládé,
- zsíros és sült ételek,
- fűszeres ételek, paradicsom alapú ételek (pl. spagetti szósz, chili, pizza, stb.), paradicsomlé, kávé, tea, kóla, szénsavas üdítők
Mellőzük a theophillin és nitrát hatóanyagú gyógyszereket és bizonyos vérnyomáscsökkentők szedését
Helicobacter pylori (HP) és a reflux
A HP baktérium ellenségünk-e vagy barátunk?. Az 1980-as években a szakemberek a gyomorfekélyt a HP-nek tulajdonították. A 90-es években az USA egészséges lakosságának
20-70%-át, Angliában a népesség 40%-át , Kínában 80%-át találták HP fertőzöttnek.
Azoknál a népeknél akik nem találkoztak a civilizációval (természeti népcsoportok), ott a HP fertőzöttség közel 100%-os volt.
Gyomorrákot nem a HP okozza
India lakossága rendkívül fertőzött HP-vel, a gyomorrák mégis igen ritka közöttük. A HP az emberiségben mindig jelenlévő baktérium volt A kutatók egy része azt állítja, hogy nem a HP felelős a gyomorrákért Az elhízott, dohányzó, erősen feldolgozott és tartósított ételeket, sok sót fogyasztó modern ember, egyre csökkenő mértékben fogyaszt zöldséget és gyümölcsöt ami hozzájárul a gyomorrák kialakulásához, de nem a HP okozza.
A jelenlegi helyzet az, hogy nagy mértékben terjed a reflux és a nyelőcső rák.
A HP orvosi irtásának köszönhetően jó részt kipusztult ez a baktérium, de ezzel egyidejűleg növekedni kezdett a reflux és a nyelőcsőrák. Az USA-ban például a felnőtt lakosság 40%-a szenved a reflux tüneteitől.
A gyomorégés és a Reflux
A National Institute of Diabetes and Kidney Digestive Diseases szerint 60 millió ember szenved gyomorégéstől minimum havonta egyszer, 25 millió pedig naponta tapasztalja a tüneteket. Ha a sok sav okozza a gyomorégést/refluxot akkor a savcsökkentő gyógyszerek gyártása fellendül. Néhány szót erről:
Óriási gyógyszerbevétel
A savas reflux és a GERD elleni gyógyszerek hatalmas bevételt generálnak a gyógyszergyáraknak. 2004-ben több mint 60 millió ilyen recept került felírásra. Az amerikaiak 2006 folyamán
13 milliárd dollárt költöttek savlekötő gyógyszerekre.
Ezek a statisztikák már így is kijózanítóak, ám a GERD gyakorisága minden valószínűség szerint még ennél is jóval magasabb, hiszen a savlekötők recept nélkül is kaphatók. Ez lehetővé teszi a páciensek számára az öngyógyszerezést, anélkül, hogy az orvost informálnák betegségükről.
A közelmúlt tanulmányai ugyancsak kimutatják, hogy a rossz gyomor funkcióból és a GERD-ből eredő károsodás nemcsak fölfelé, a nyelőcső érzékeny nyálkahártyája felé terjed, hanem az emésztőrendszeren keresztül lefelé is. Így hozzájárul az IBS (irritábilis bélszindróma) és egyéb gasztroenterológiai betegségek kialakulásához is. Az IBS ma a nátha után a munkából való hiányzás második leggyakoribb oka.
A konvencionális gyomorsav elmélet problémái
A gyomorégés és a GERD előfordulása az életkor előrehaladtával nő, míg a gyomorsav szint ugyanakkor általában csökken. (1. ábra).
1. ábra. Átlagos gyomorsav kiválasztás a másodiktól a nyolcadik évtizedig

http://www.tenyek-tevhitek.hu/csaktagoknak/reflux-gyomoreges-gerd.php
Az életkorral járó savcsökkenést más irodalmi anyagok ezzel ellentétben cáfolják. Nagyon nehéz a laikusnak az ellentmondások miatt tisztán látnia.
Vaezi MF, Swoger J.:Reflux dease int he elderly Springer Wien 2006 23-44
Szövődmények
A kezeletlen reflux betegség a nyelőcsőben fekélyt, hosszabb távon a krónikus irritáció egyéb provokáló tényezőkkel (dohányzás, alkoholfogyasztás) együtt a nyelőcsődaganat kialakulásának a lehetőségét is fokozzák.
Tartósan fennálló reflux betegség súlyosan károsítja a nyelőcső nyálkahártyáját, ami annak gyulladásához vezet, ez az ún. reflux oesophagitis. A folyamat előrehaladtával a nyelőcső nyálkahártyája megváltozik, a normálisan jelenlévő többrétegű el nem szarusodó laphámot hengerhám váltja fel.(ábra) Ez az elváltozás a Barret nyelőcső vagy Barret oesophagitis egy daganatmegelőző állapot, melyből nyelőcső adenocarcinoma fejlődhet

A GERD rákos elfajulása. Barett nyelőcső
A rákos elfajulás egy évre jutó rizikója dán vizsgálatok szerint nem több, mint 0,12%, ami messze alulmúlja az eddig feltételezett kockázatot. A dán kutatás eredményével majdnem egyező eredményt kaptak észak-írországi felmérést végző kutatók a Journal of the National Cancer Institute folyóiratban megjelent cikk szerint.

A Barret-metaplasia (a nyálkahártya más típusúvá válása) rákmegelőző állapotnak minősül, fokozott rák-rizikóval járó állapot.
Norman Barrett 1957-ben írta le első alkalommal a róla elnevezett nyelőcső hengerhám-metaplásiát.
A dohányzás, az alkoholfogyasztás, a Barrett nyelőcső nagyobb kiterjedése és az idősebb életkor az adenocaricnoma kialakulása szempontjából kockázati tényezőkként szerepelhetnek.
Magyarázat: adenokarcinóma a gyomor-nyelőcső átmenetnél lévő mirigysejtekből kiinduló malignus sejtburjánzás (foto, endoszkópos kép)
A nyelőcsőrákok vezető tünete a nyelési nehezítettség és a fájdalom. A betegséget rendszerint biopsziával igazolják. Az apró és jól körülírt elváltozásokat sebészi beavatkozással kezelik, míg a nagyobb tumorok inoperábilisnek bizonyulnak, ennél fogva nem is gyógyíthatóak
Míg korábban Barrett nyelőcsővel kapcsolatban az elfogadott álláspont az volt, hogy a Barrett nyelőcső kialakulását hosszan fennálló súlyos erozív nyelőcső gyulladás előzi meg, addig egy
2005-ben megjelent közleményben 35 NERD beteg közül kettőben írta le Barrett nyelőcső kialakulását anélkül, hogy közben eroziók jelentek volna meg a nyelőcsőben
Bajbouj M, Reichenberger J, Neu B. et al. A prospective muticenter follow-up of patients with gastroesophageal reflux disease. Z Gastroenterol 2005; 43: 1303-7.
Erozív reflux betegségben a Barrett nyelőcső kialakulási valószínűségét illetően eltérőek az adatok. Egyes munkacsoportok alacsony, évi 1% körüli; (1., 2) mások (3) ennél közel egy nagyságrenddel magasabb 7-12%-os megjelenési arányt írtak le.
- 1. Manabe N, Yoshihara M, Sasaki A, Tanaka S, Haruma K, Chayama K. Clinical characteristics and natural history of patients with low-grade reflux esophagitis. J Gastroenterol Hepatol, 2002; 17: 949-54.
- 2. Fass R, Olfman JJ. Gastroesophageal reflux disease – should we adopt a new conceptual framework? Am J Gastroenterol 2002; 97: 1901-9.
- 3.Klinkenberg-Knol EC, Nelis F, Dent J. et al. Long-term omeprazole treatment in resistant gastroesophageal reflux disease: efficacy, safety, and influence on gastric mucosa. Gastroenterology 2000; 118: 661-9.
Számos tanulmány kimutatta, hogy a gyomorsav kiválasztás a korral csökken. Egy bizonyos tanulmányban a kutatók azt találták, hogy a 60 feletti nők és férfiak több mint 30%-a szenved atrophiás gastritis-ben. (a gyomornyálkahártya idült gyulladása).
Megjegyzés: az idült atrophiás gastritisek talaján a rosszindulatú daganatok kialakulásának kockázata fokozottabb. Ezt a betegséget gyomorsav kiválasztás csökkenése vagy teljes megszűnése jellemzi. Egy tanulmány azt találta, hogy a 80 év fölötti nők 40%-a egyáltalán nem termel gyomorsavat.
A gyomorsav kiválasztás a korral tehát csökken (?). A tudományos irodalomban az is megállapított tény, hogy a GERD rizikója a kor előrehaladtával nő. Ez azt jelentené, hogy a sav csökkenésével a reflux kockázata nő?
Ha a gyomorégést a túl sok gyomorsav okozná, akkor nem az idősek, hanem a tinédzserek kapkodnák be a sav-lekötőket. Azonban ennek pont az ellenkezőjét tapasztaljuk.
Dr. Jonathan Wright, a Washington állambeli Tahoma Klinika orvosa szerint, valójában, amikor gyomorégésben és GERD-ben szenvedő páciensek gyomorsav szintjét megmérik, akkor azt találják, hogy hogy több mint 90 %-nál elégtelen gyomorsav termelést találunk." Ha sósav tartalmú gyógy készítményt adnak gyomorégéstől és GERD-től szenvedő pácienseknek, ez gyakran megszünteti a problémát
Dr. Wright Why Stomach Acid is Good For You (Miért jó a gyomorsav?) c. könyv
A tünet nem azonos az okkal
Bármilyen mennyiségű is a sav, problémát okoz a nyelőcsőben. Ez azért van, mert a nyelőcső érzékeny nyálkahártyája nem véd a sav ellen úgy, mint a gyomoré. Nem szükséges túl sok gyomorsav ahhoz, hogy gyomorégést okozzon.
A tünetek enyhülése nem jelenti azt, hogy a probléma mögöttes okát is megcéloztuk. A nyugati orvoslás gyakran a tünetek elnyomására koncentrál, anélkül, hogy figyelmet szentelne annak a kérdésnek, hogy mi okozta a tüneteket eredetileg. Ezért kezelik a gyomorégést és a GERD-et savlekötő gyógyszerekkel, amikor a problémát az elégtelen mennyiségű gyomorsav okozza! Ez bizonyos?
Az ok figyelmen kívül hagyásának következményei
Az amerikaiak évente több mint 13 milliárd dollárt költenek savlekötő gyógyszerekre. Ez a kiadás indokolt lenne, ha ezek a gyógyszerek valóban meggyógyítanák a gyomorégést és a GERD-t. De ennek pont az ellenkezője igaz. Nemhogy nem gyógyítják meg, de még rontják is a mögöttes állapotot (túl kevés gyomorsav). Ez gyakorlatilag élethosszig tartó gyógyszerszedést tesz szükségessé.
Egy betegség meggyógyítása azt jelenti, hogy megszüntetjük az okát. Amikor egy beteg meggyógyul, akkor a tünetek nem térnek vissza a kezelés megszüntetése után. Ez viszont nem igaz a gyomorégés és a GERD elleni gyógyszerek esetében. Ahogy a páciens abbahagyja a szedésüket, a tünetek visszatérnek, és gyakran még erősebbek, mint a gyógyszerszedés megkezdése előtt voltak.
Sajnos a gyógyszergyárak nem érdekeltek a gyógyulásban, hiszen az nem jövedelmező. Sokkal profitábilisabb dolog olyan gyógyszereket árulni, amelyeket az emberek életük végéig szedhetnek, mint táplálkozási és életmódbeli változásokat javasolni, amelyek megoldják a problémát.
A gyógyszergyárak pontosan tisztában vannak azzal, hogy a GERD-et nem a túl sok gyomorsav okozza, és hogy az alacsony gyomorsav szint súlyos egészségi problémákat és komplikációkat okozhat, mégis folytatják a milliárd dollárokat érő savlekötők árusítását. És ami még ennél is rosszabb, ezek az erős gyógyszerek már recept nélkül is megvásárolhatók, így a használatuk veszélyeire semmilyen felszólítás nem hívja fel a figyelmet.
A Gastroenterology c. folyóiratban nemrég megjelent cikkben a szerző megjegyzi:
"A gastro-oesophagealis (gyomor-nyelőcső) reflux betegséget erős savlekötőkkel kezelni soha nem lesz ideális megoldás, mert a savkiválasztás nem az elsőszámú mögöttes rendellenesség".
Az orvosi intézményrendszer évtizedeken át arra koncentrált, hogy hogyan redukálható a gyomorsav kiválasztás olyan emberek esetében, aki gyomorégésben és GERD-ben szenvednek, pedig közismert tény, hogy ezeket a problémákat nem a túlzott gyomorsav szint okozza.
Ehelyett a kutatóknak inkább azt kellett volna kérdezniük, hogy: "mi okozza a cardia hibás működését?" Mivel általánosan elfogadott tény, hogy ez a mögöttes mechanizmus okozza a GERD tüneteit, nem lenne ésszerűbb az erőfeszítéseinket ez irányba fordítani?
Mi okozza tehát a refluxot?
- A tudományos irodalomban elfogadott tény, hogy a GERD-t a megnövekedett hasüregi nyomás okozza. Savas reflux akkor alakul ki, amikor a hasüregi nyomás a gyomor felfújódását okozza és ez felnyomja a gyomor tartalmát a savval együtt a cardián keresztül a nyelőcsőbe.
- A jelenlegi gondolatmenet szerint a kiváltó okok között szerepel a túlzott evés, az elhízottság, az evés után való hajolgatás, lefekvés, illetve a fűszeres vagy zsíros ételek fogyasztása.
Számos tanulmány rámutat az elhízottság és a GERD közötti kapcsolatra. A megnövekedett belső hasüregi nyomásnak két okát említi az irodalom:
- a baktériumok túlszaporodása és
- a szénhidrátok elégtelen emésztése
mindkettőt részben az alacsony gyomorsav szint okozza.

Chris Kresser: A gyomorégés és a GERD rejtett okai II. rész Healthy Skeptic
Fordította: Mezei Elmira
A gyomorban levő Helicobacter pylori fertőzés nagyobb mértékű savtermelést eredményezhet és fokozhatja a gyomorban a sav mennyiségét. Természetesen refluxot nem okoz, ha az előzőekben leirt alsó záróizom jól működik. Az utóbbi időben mutattak ki a nyelőcsőben - elsősorban az átmeneti zónában az un. Z vonal területén - HPV vírust, ami a daganat kialakulásának a lehetőségét a méhnyak rákhoz hasonlóan többszörösére növeli
1./ A kevés gyomorsav miatt a baktériumok túlszaporodnak
A tudományos irodalomban jól dokumentált tény, hogy a gyomorsav szintet csökkentő gyógyszerek elősegítik a baktériumok túlszaporodását. A hosszú távú Prilosec szedés (az egyik legerősebb gyomorsav csökkentő gyógyszer), a gyomorban közel nullára csökkenti a sósav kiválasztást. A Prilosec gyógyszer gyomorégés ellen az USA-ban 112 dollár, Kanadában csak 59 dollár Márkák: Omez/Omesec Gyártó: Dr. Reddy's/Ranbaxy Betegségek: Heartburn, Gastroesophageal Reflux Disease
Megjegyzés: A protonpumpa gátló gyógyszerek a gyomorsav termelését képesek majdnem teljesen leállítani, ezáltal előszeretettel alkalmazzák olyan állapotok kezelésére, melyben túlzott mennyiségű gyomorsav termelődik. Ilyen betegség pl. a reflux. Sajnos azonban a PPI gyógyszerek mellékhatásai nem elhanyagolhatóak. A protonpumpa gátló gyógyszereket egy évnél hosszabb ideig alkalmazó betegek esetében
- 44%-kal nő a medencetörés gyakorisága.
- 47%-kal, a gerinctörés előfordulási gyakorisága az pedig
- 25%-kal nőtt alkartörés gyakorisága.
A protonpumpa gátló gyógyszerek csökkentik az antibiotikumok hatékonyságát, ezért a férfiaknál 42%-kal gyakrabban fordult elő újbóli fertőzés a betegséget követő 3 hónapban, mint azoknál, akik nem szedtek protonpumpa gátló gyógyszert.
Dr Tihanyi l.: protonpumpa gátló gyógyszerek
2./ Elégtelen szénhidrát emésztés
Az alacsony gyomorsav szint következménye a szénhidrátok elégtelen emésztése
A gyomorsav segíti a szénhidrátok emésztését és felszívódását azáltal, hogy stimulálja a hasnyálmirigy enzimek kibocsátását a vékonybélbe. Ha a gyomor pH-ja túl magas, (az elégtelen gyomorsav miatt), a hasnyálmirigy enzimek nem választódnak ki a vékonybélbe, és a szénhidrátok lebontása nem lesz teljes.
1./ és 2./ következménye
Baktérium túlszaporodás + elégtelen szénhidrát = GÁZ!
Az elégtelenül emésztett szénhidrátok erjedése gázokat termel. A gáz megnöveli a hasüregen belüli nyomást, ez pedig a savas reflux és a GERD kiváltó oka.
Amikor a gyomorsav szint elégséges és kevés az elfogyasztott szénhidrát mennyisége, akkor a szénhidrátok rendesen lebomlanak glukózzá, és gyorsan felszívódnak a vékonybélbe, mielőtt a mikrobák megerjesztenék őket. De ha a gyomorsav szint túl alacsony és/vagy túlzott a szénhidrát fogyasztás, egy részük kimarad a felszívódásból és a bélrendszeri mikrobák erjeszteni kezdik.
Minél több emésztetlen szénhidrát van a belekben, annál több hidrogén gázt termelnek a baktériumok.
↓
Minél több hidrogén gáz termelődik, annál több baktérium fog termelődni.
↓
Minél több baktérium van a belekben, annál több gázt fog termelni az emésztetlen szénhidrát erjedése. Az egész egy ördögi körré válik
A Los Angeles-i GI Motility Center egy 2002-es felmérésében azt találták, hogy a GERD betegeknél 71%-ban volt pozitív az IBS teszt,
Az a felismerés, hogy a baktérium túlszaporodás IBS-t okoz, újabb bizonyíték arra nézve, hogy a bakteriális túlszaporodás a GERD oki tényezője.
H2 gáz termelése a szervezetben.
a./ fruktóz bomlása
A fruktóz ebből a szempontból különösen problémás. A szénhidrátok bakteriális erjedése az egyetlen hidrogén forrás az emberi szervezetben. Egy tanulmányban ezért a mért hidrogén valóban a belekben lévő megemésztetlen fruktózból származott
b./ keményítő és rostok
Bizonyos fajta rostok és keményítők ugyancsak hozzájárulnak a hidrogén termeléshez. Az elfogyasztott rost majdnem teljes mennyisége, és a keményítő kb. 15-20%-a nem szívódik fel.
Az emésztetlen szénhidrátok által termelt gáz mennyisége hihetetlenül nagy lehet. Suarez and Levitt szerint, egy nap alatt 30g szénhidrát (egy kis muffin fele), ami elkerülte a felszívódást, több mint 10,000 ml hidrogén gázt tud termelni. Ez annyi, mint tíz literes üveg tele bélgázzal!
Laktóz hatása a Refluxra
A laktóz fogyasztása (a tejben található szénhidrát) az alsó nyelőcsövi záróizom elernyedést és reflux epizód előfordulást okozza, valamint a nyelőcsőbe gyakrabban jut sav, és a GERD tüneteit is felerősíti. 204 refluxos baba vizsgálata azt mutatta, hogy a tej elhagyása után a refluxuk rendeződött
Nielsen RG, Bindslev-Jensen C, Kruse Andersen S.: Severe reflux disease and cow milk hypersensitivity in infants and children J Pediatr Gastroenterol Nutr, 2004, 39(4):383-91
Ezek a tanulmányok együttesen arra mutatnak rá, hogy az emésztetlen szénhidrátok bélrendszerben történő erjedése hozzájárul a GERD kórfejlődéséhez.
Egyéb alátámasztó bizonyítékok
Reflux kezelése
Ha a mikrobák szénhidrát erjesztése által termelt gáz savas refluxot okoz, akkor elvárható, hogy a refluxot kezelni lehet
- a baktériumok túlszaporodásának csökkentésével, vagy
- a szénhidrát bevitel csökkentésével.
- Egy vizsgálatban az erythromycin nevű antibiotikum adagolása jelentősen lecsökkentette a nyelőcsövi refluxot. Egy másik vizsgálatban az erythromycin megerősítette a savas refluxban szenvedő pácienseknél a hibásan működő alsó nyelőcsövi záróizom gyűrűt.
- Szinte azonnali megoldást hozott a GERD tüneteire, amikor nagyon alacsony szénhidrát tartalmú diétát kezdtek.
- nagyon alacsony szénhidrát tartalmú diéta csökkentette a nyelőcső szakaszba jutó savat, és csökkentette a GERD tüneteit.
- a javulás mértéke hasonló volt a proton pumpa gátlókkal (savlekötó gyógyszerek) elért eredményekéhez.
- A kezelés egyik fontos tényezője túlsúly esetén a fogyás
Fraser-MoodieCA Norton B et al.: Weight loss has an indipendent beneficial effect on symptoms of gastro aesophageal reflux in patients who áre overweight Scand J Gastroenterol 1999, 34:337-340
Összefoglalva, a GERD-t a gyomorban megnövekedett nyomás okozza, ami a cardia rendellenes működéséhez vezet. A megnövekedett nyomás a bakteriális túlszaporodás és a szénhidrátok elégtelen emésztésének következménye. Mindkét jelenséget az alacsony gyomorsav szint váltja ki. Mind a bakteriális terhelés, mind a szénhidrát bevitel csökkentése jelentősen javítja, és bizonyos esetekben teljesen meggyógyítja a savas refluxot.
Célszerű az ágy fejrészét megemelni (kb. 15-20 cm) és így is aludni, ezzel is csökkentve a sav visszaáramlását

Reflux és az életminőség
A GERD számottevő életminőség romlást is eredményez.
- Locke GR, Talley NJ, Fett SL, Zinsmeister AR, Melton LJ 3rd. Prevalence and clinical spectrum of gastroesophageal reflux: a population-based study in Olmsted County, Minnesota. Gastroenterology 1997; 112: 1448-56.
- Kennedy T, Jones R. The prevalence of gastro-oesophageal reflux symptoms in a UK population and the consultation behaviour of patients with these symptoms. Aliment Pharmacol Ther 2000; 14: 1589-94
A reflux betegség jelentősen befolyásolja a betegek életminőségét. A ProGERD study adatbázisának vizsgálatából kiderült, hogy mind az aspecifikus, mind a specifikus jóléti értékek alacsonyabbak reflux betegségben.
A mért adatok alapján a GERD olyan mértékben rontja az életminőséget, mint a diabetes mellitus vagy a daganatos betegségek. Azt, hogy a GERD életminőséget rontó hatása eléri, sőt meghaladhatja olyan krónikus betegségekét, mint például a magas vérnyomás, asztma, arthritis, szívelégtelenség, depresszió, diabetes mellitus, emlőrák, más vizsgálatok is megerősítik. Utóbbiak szerint a nők esetében kifejezettebb a GERD hatása az életminőségre, míg az életkor előrehaladtával a reflux egyre kevésbé befolyásolja
Wiklund I. Quality of life in patients with gastroesophageal reflux disease. Am J Gastroenterol 2001; 96: S46–54.
A reflux tüneteinek visszaszorítása
Protonpumpa gátlók
A protonpumpa gátlók olyan gyógyszerek, amelyek megakadályozzák ennek a pumpának a működését, és ezzel akár 100%-osan is meggátolhatják a gyomor savtermelő képességét
Protonpumpagátló gyógykezeléssel (PPI generációs kezelés) a savkiválasztás utolsó fázisában történik meg a blokkolás. Lényege a hidrogénion keletkezésének megakadályozása (ill. a hidrogénion káliummal való kicserélődése). . Hazánkban forgalomban lévő protonpumpagátló gyógyszerek pl: esomeprasol /Nexium/, lansoprasol /Lansone/, rabeprasol /Pariet/, omeprazol /Losec, Ulsol, Omegen/, pantoprazol /Contoroloc/, Pantoloc.
Mellékhatások
A gyomor kémhatásának csökkentésével a protonpumpa gátlók megakadályozzák a
- gombaellenes gyógyszerek,
- a B12-vitamin,
- vas felszívódását.
- Az omeprazol és az esomeprazol gátolja a májban egyes gyógyszerek lebomlását, ezzel erősítve a hatásukat és a mellékhatásaikat.
Ilyen gyógyszerek például a
- véralvadásgátló warfarin, az
- epilepsziaellenes fenitoin, egyes
- antibiotikumok, főképp a klaritromicin, és a
- depresszióellenes szerek nagy része, mint a citalopram, az imipramin és a klomipramin.
http://www.webbeteg.hu/cikkek/reflux_gyomorfekely/4297/...
A protonpumpa gátlókkal kapcsolatban az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) 2010 tavaszán figyelmeztetést adott ki, hogy nem szabad sokáig szedni, mert a tartós szedésük növeli a csontritkulás kockázatát, a tüdőgyulladás és demencia veszélyét és a gyulladásos betegségek kockázatát.
A protonpumpa gátlók is csak addig hatnak, amíg szedik őket, vagyis nem tekinthetők gyógyító hatásúaknak. Másrészről a lecsökkent savasság miatt fokozódik a fertőzés veszélye Elszaporodik egy ellenséges baktérium törzs (Clostriium difficile), ami hasmenést, hasi fájdalmakat és gyulladásos bélbetegséghez hasonló tüneteket okoz. Az időseknél ez halálhoz is vezethet. Egy éve szedett protonpumpa gátlók a betegek 50%-ában káros baktériumok elszaporodását okozta a bélrendszerben.
Lombardo L, Foti M, Chierchio A.:Increased incidence of small intestinal bacterial overgrowth during proton pump inhibitor therapy Clin Gastroenterol Hepatol 20108(6):504-8.
A sav közömbösítők és a sav termelés gátlók tehát rendkívül veszélyesek.
Jó hatásúnak tartja az irodalom a lowcarb diétát, amelynek keretében a napi táplálék nem tartalmazhat 20-50 g mennyiségnél több szénhidrátot. A lowcarb diéta azonban a zsír fogyasztását támogatja. Egyes kutatók szerint a zsír használ a reflux ellen. A magas szénhidrát fogyasztás mellett azonban a zsír valóban fokozhatja a reflux tüneteket.
Egzakt mérésekkel igazolták, hogy a lowcarb étrend csökkenti a reflux tüneteit
Az édesség 33%-kal a kenyér 26%-kal növelte a reflux kockázatát
Austin GL, Westman DC Yancy WS.:A very low carbohydrate diet improves reflux and as symptoms
Dig Dis Sci, 2006 51 (8):1307-12
Savközömbösítők (Antacidok)
Ezek hatásai
- közömbösítik a sósavat,
- megkötik az epesavakat,
- fokozzák a prosztaglandin termelődését- és ezzel a nyálkahártya védelmét,
- csökkentik a gyomor pepszin kiválasztódását,
- segítik a gyomor kiürülését.
A savlekötők általában aluminiumot, magnéziumot és karbonátot tartalmaznak (pl. Anacid szuszpenzió., Almagel szp., Almagel-A emulzió, Antagel-A szp., Antagel tbl., Maalox rágótableta, Talcis rágótabletta, Malugel A - B szp., Malugel tbl., Nilacid, Tisacid, Rennie tabl., Vicalin tbl., stb.).
Mellékhatások lehetnek: székrekedés /aluminium tartalmú szernél/ vagy hasmenés /magnézium vagy kalcium tartalmú szernél/, vitamin és ásványi anyaghiány, puffadás, ill. a vesekő kialakulására való hajlamot erősíti.
Folyadék bevitel
Nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot igyunk: forrás víz, szénsavmentes ásványvíz- fogyasztás (vízterápia), amit célszerű gyógynövénytea kúrával kiegészíteni.
A Bioenergetikai gyógymódok
Schüssler-só terápia, Homeopátia, bioenergetikai mozgásgyakorlatok-légzés, kéz-ujjmasszázsok, Colon-hydro terápia, probiotikumok és az Ezüstkolloid oldat alkalmazása nagyban segítheti az orvosi terápia mellett a Reflux betegség tüneteinek csökkentését, és a Reflux betegség gyógyulási idejének lecsökkentését.
http://www.bioenergetikus.hu/
Irodalom
A fejezetek után idézett citátumokon kívül
- Chris Kresser: Amit mindenkinek tudnia kéne (de nem tud) a gyomorégésről és a GERD-ről. I.rész
- Yancy WS Jr, Provenzale D, Westman EC. Improvement of gastroesophageal reflux disease after initiation of a low-carbohydrate diet: five brief case reports. Altern Ther Health Med. 2001 Nov-Dec;7(6):120, 116-9.
- Chris Kresser: A gyomorégés és a GERD rejtett okai II. rész
Healthy Skeptic - http://www.tenyek-tevhitek.hu/csaktagoknak/reflux-gyomoreges-gerd.php
- Dr. Tamássy Klára, Főorvos, Belgyógyász, Gasztroenterológus
http://tamassy.internettudakozo.hu/reflux-betegsegek-leiras.mw - http://www.medlist.com/HIPPOCRATES/VIII/4/218main.htm
- Szendi G.: Paleolit táplálkozás és korunk betegségei 2011 Jaffa kiadó
Örömmel vesszük az olvasott tanulmánnyal kapcsolatos észrevételeit, kiegészítő megjegyzéseit, értékelő minősítését, amit a KAPCSOLAT menü Üzenet helyén beírva érdeklődve várunk. Véleménye segít minket abban, hogy a további dolgozataink az olvasók tartalmi igényei szerint formálódjon.
Figyelem: A weboldalon ismertetett étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, eredendően nem betegségek gyógyítására hozták létre őket, hanem bizonyos hiányállapotok (vitaminok, ásványi anyagok) kiegyensúlyozására, az étrendből hiányzó anyagok pótlására, esetleg speciális étrenden lévők (fogyókúrázók) táplálkozásának kiegészítésére. A termékek alapanyagaival kapcsolatban leírt információk a hiteles tájékoztatás célját szolgálják, nem utalnak a termékkel kapcsolatos hatásokra, nem vonatkoznak bárminemű betegség kezelésére vagy gyógyítására. Ha egészségügyi problémája van, haladéktalanul forduljon orvoshoz vagy más egészségügyi szakemberhez.